Çalışkan, performans programını eleştirdi

Gebze Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Oturumu’nda söz alan CHP Gebze Belediye Meclis Üyesi Saide Arslan Çalışkan, belediyenin 2021 yılı performans programını eleştirdi.

Çalışkan, performans programını eleştirdi
16 Ekim 2020 - 16:51

CHP’li Arslan’dan 2021 performans programına eleştiri. Gebze Belediyesi’nin 2021 performans programında önerilerinin eklenmediğini dile getiren Saide Arslan Çalışkan, belediyenin hazırladığı programa da eleştiri getirdi. Çalışkan, şunları dile getirdi; “Tüm Gebze’yi kapsayacak şekilde 16 maddeden ibaret, somut ifadeler içeren önerilerimizi sunduk. İş komisyonlarda çalışmaya geldiği zaman biz gördüğümüz zaman ‘Bizim stratejik planımız yeterli bir plan değildi, buna göre hazırlanmış performans planında sizin önerilerinize yer veremeyiz’ dediler. Performans programı bizlere dağıtıldı. Somut olarak biz başkanın 2021 yılında hangi projelerin temelini atacağını, hangi projeleri bitireceğini göremiyoruz. Siz 2021 yılında kadınlar için, gençler için, çocuklar için ne yapılacak bilemiyoruz. Pandemi sürecinden önce hazırlanmış stratejik planda yer verdiğiniz sosyal yardımları, 2021 yılında da gerçekleştireceğim demeniz doğru mu? İnsanlar işlerinden oldu. Stratejik planda madde madde karşılaştırdım aynı şey performans programında var. Bu performans planında 2021 yılında insanlara dokunan planlamadan ziyade, kanunun öngördüğü zorunlu olarak yapılması planlanan çalışma var.
 
“GENÇLERE DOKUNMAK GEREKİR”
Fırsat eşitliği komisyonumuz bir toplantı yapabildi. Kadınlara ilişkin bir müdürlük kuralım ve komisyon da ona göre çalışsın. Bu kent de kadın dostu, engelli dostu, genç dostu bir belediye olsun istedik. Özel kalem müdürlüğü bütçesi 5 milyon, bunun 2 milyon 200 bini temsil ve ağırlama giderlerine ayrılmış. Sosyal yardım için ayırdığınız pay 2,5 milyonu bulmuyor. Biz nasıl bu kentte insanlara dokunabileceğiz. Bir kentte kafeler artıyor ve doluluk oranı yüzde yüze yaklaşıyorsa o kentte gençlerle ilgili bir sıkıntı vardır. O kentte gençlere dokunmak gerekir. Gençlik ve spor müdürlüğüne 30 bin bütçe ayırmışız.
 
“BİZ SİZİ ARARIZ DEDİLER”
Kadın koruma evleri konusunda belediyelerin yetkilendirilmediğini bize bildirildi. Nüfusu 50 bini aşan belediyelerde kadınlara yönelik koruma evlerinin açılması gerektiği belediyenin hazırladığı performans planındaki hukuki dayanaklarda yer alıyor. Ancak bize bu konuda belediye yetkili değil denildi. 2021 mali performans programına yapmış olduğumuz önerilerin hepsine tabiri caizse ‘Biz sizi ararız’ dediler. Umarım bundan sonra başkanın fikri neyse zikri de o olur ve katılımcı belediyecilikle Gebze’yi yönetiriz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum