CHP, Çayırova'da Mumcu'yu andı

CHP Çayırova İlçe Gençlik Kolları’nın organize ettiği Uğur Mumcu’yu anma programı Çayırova Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Organizasyona katılım oldukça yoğun oldu.

CHP, Çayırova'da Mumcu'yu andı
24 Ocak 2020 - 22:28 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 23:30

27 yıl önce hain bir saldırı sonrasında yaşamını yitiren basın şehidi Araştırmacı-Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ölüm yıldönümünde Çayırova’da unutulmadı. CHP Çayırova Gençlik kolları Başkanlığı, Çayırova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği organizasyonla Mumcu’yu andı. Programa CHP PM Üyesi Gamze Pamuk Ateşli, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, CHP Kocaeli İl Başkan Vekili Harun Yıldızlı, CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir, CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak, CHP Çayırova Gençlik Kolları Başkanı Burak inal, CHP Çayırova İlçe Kadın Kolları Başkanı Suna Çınar, CHP Kocaeli Eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda partili katılım gösterdi. Programın açılış konuşmasını yapan İnal, Uğur Mumcu’yu unutturmayacaklarını dile getirdi. Programda Çayırovalı gençler, Mumcu anısına şiir okudu.


 
“KARANLIĞI AYDINLATMAYA YEMİN ETMİŞTİ”
PM Üyesi Gamze Pamuk Ateşli programda yaptığı konuşmada, “Benim jenerasyonuma Uğur Mumcu neyi anlattı ve neyi öğretti? Kocaeli gittikçe gençleşen bir şehir ve sizle gençlerin gözünden Uğur Mumcu’yu anlatmak istiyorum. 24 Ocak bizler için karanlık bir tarih. Hayatın her alanında cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir savrulma görüyoruz. Bu iktidar bazı sorunları örtmek için basını kullanıyor. Hukuken ve basın açısında iyiye gitmiyoruz. Uğur Mumcu böyle karanlık dönemleri aydınlatmaya yemin etmiş biriydi. Basın ve ifade özgürlüğünün gelmiş olduğu noktada, duruşundan ödün vermeyen gazeteciler iftira ve kumpaslara maruz kalıyor.
 


“ONUN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ DEVRALDIK”
Uğur Mumcu yanlış politikalara alkış tutmadı. Nerede bir insan hakları ihlali varsa karşısında durdu ve aydınlatma için elinden geleni yaptı. Uğur Mumcu çok öngörülü bir insandı. Daha iyi bir dünya için biz Uğur Mumcu’yu anlamaya çalışıyoruz. Uğur Mumcu’yu anlamamız için onun mücadelesini idrak etmemiz gerek. Biz onun öğretileriyle büyüdük ve onun gibi aydınları kendimize örnek aldık. Aradan geçen 27 yıla rağmen failleri hala bulunamadı. Biz onun kavgasını ve özgürlük mücadelesini devraldık” dedi.


 
“BİR KUŞAĞIN EN ÖNEMLİ GAZETECİSİ OLDU”
Berberoğlu ise, “Bu toplantı beni 1980’lerin ortasına götürdü. 24 Ocak konusuna bir takıntım var benim. İsmail Cem’i 24 Ocak’ta kaybettik. Gaffar Okkan 24 Ocak’ta şehit edildi. Uğur Mumcu’yu da 24 Ocak’ta aramızdan aldılar. Uğur Mumcu niye öldürüldü? Uğur Bey öldürülen üç gazeteciden biriydi. Abdi İpekçi öldürüldükten sonra Milliyet el değiştirdi. Çetin Emeç öldürüldü Hürriyet el değiştirdi. Uğur Mumcu öldürüldü ve Cumhuriyet Gazetesi eskisi gibi olmadı. Uğur abi hayali ihracat dosyasıyla bir kuşağın en önemli gazetecisi oldu. Çok önemli kaynakları vardı. Şimdiki gazeteciler bir şey yazmak için kime ne soracak? Ne cevap alacak? Gazeteler değişti, toplum değişti. Biz bu değişimin farkında mıyız? Bizim nesil denedi başardıklarımız oldu, başaramadıklarımız oldu. Her akşam televizyon karşısına geçip şok oluyorum. Uğur Mumcular olmazsa, Uğur Mumcuların yaşayacağı ortam olmazsa siz de o televizyondakileri izlemek zorunda kalırsınız” dedi. Program soru cevap kısmının ardından sona erdi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum