Gebze'de bağımlılıkla mücadele için toplandılar

Gebze Kaymakamlığı'nda bağımlılıkla mücadele toplantısı gerçekleşti. Kaymakam Güler başkanlığında bir araya gelen kent protokolü önemli kararlar aldı.

Gebze'de bağımlılıkla mücadele için toplandılar
24 Ocak 2020 - 15:51

Uyuşturucu ile mücadelenin devletin tüm organlarıyla birlikte kararlılıkla sürdürülmekte olduğu, uyuşturucu arzının engellenmesine ve uyuşturucu kullananların rehabilitasyonuna yönelik kamu kurum ve kuruluşlarının, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve diğer paydaşların işbirliği ile bağımlılığın yaygınlaşmasını önlemek amacıyla Gebze Kaymakamlığı'nda gerçekleşen toplantıya Mustafa Güler'in yanı sıra,  Gebze Cumhuriyet Savcısı Ekrem Şakar,  Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Burkut,  Gebze Teknik Üniversitesi Şube Müdürü A.Hamit Altan, Gebze İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Akıner,  İlçe Jandarma Komutan Vekili Yüzbaşı Ahmet Aksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay ve birim müdürleri katıldı.

İŞBİRLİĞİ ELE ALINDI
Sunumların yapıldığı toplantıda, uyuşturucu kullanımı ve satışı açısından riskli olan park ve rekreasyon alanları alanlarına güvenlik kamera sistemlerinin kurulması ile cadde, sokak, park ve rekreasyon alanlarının yeterince aydınlatılmasına yönelik çalışmaların gözden geçirilmesi, okul ve çevrelerinde güvenliğin artırılması amacıyla okul irtibat görevlilerinin etkin çalışmasına yönelik planlamaların değerlendirilmesi, özellikle okul ve çevrelerinde illegal yollardan sigara satışı yapma ihtimali bulunan ve öğrencilerin de uğrak yeri olması muhtemel görülen, kafe, oyun salonu, internet kafe vb. yerlerin denetlenmesine yönelik çalışmaların kontrol edilmesi, uyuşturucu ile mücadele kapsamında Yeşilay başta olmak üzere STK’lar ile işbirliğinin ele alınması kararlaştırıldı.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER DİLE GETİRİLDİ
Toplantının devamında ise gençlerimizi etkilemesi muhtemel uyuşturucu maddeler (özellikle metamfetamin) hakkında okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri ile ailelere yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin gözden geçirilmesi, ilçe genelindeki uyuşturucu arzının engellenmesine ilişkin yapılan çalışmalar ve gelinen nokta ile değinilen konulara ilişkin verilerin bir önceki yıl ile kıyaslanması ve alınan/alınacak tedbirlerin gözden geçirilerek 2020 yılında yürütülecek çalışmaların planlanması konuları görüşüldü. 2019 Yılı Uyuşturucu/Bağımlılık ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı, görüş ve önerilerin dile getirilmesi ile son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum