Emine Erdoğan'ı dinlediler

‘Şehircilik ve Mutlu Şehir’ temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi 2019 başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirvenin bu yıl Onur Kurulu Başkanlığı’nı Emine Erdoğan üstlendi. Bölgemiz belediye başkanları da kritik zirvede yerini aldı.

Emine Erdoğan'ı dinlediler
25 Ekim 2019 - 14:36 - Güncelleme: 25 Ekim 2019 - 14:42

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin paydaşlığında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kartepe Zirvesi 2019 başladı.  25-27 Ekim tarihleri arasında Green Park Otel’de gerçekleştirilen zirvenin bu yıl Onur Kurulu Başkanlığı’nı Emine Erdoğan üstlendi. Teması “Şehircilik ve Mutlu Şehir” olarak belirlenen, açılış konuşmasını Emine Erdoğan’ın yaptığı zirvede; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BM Türkiye  Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez, ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın da konuşmacı olarak katıldı. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in de katıldığı Kartepe Zirvesi’nde konuşan Emine Erdoğan, “Kocaeli Belediyemizi böylesine güzel bir etkinlik düzenlediği için tebrik ediyor, emek veren herkesi kutluyorum. Şehirlerin maruz kaldığı değişim, bugün olduğu gibi, dün de insanları endişelendiriyor. Öyle bir değişim çağında yaşıyoruz ki, ihtiyaçlar hemen her gün farklılaşıyor. Şehirlerin sınırları aynı kalıyor. Fakat hafızaları ve ruhları, günün şartlarına göre bazen genişliyor, bazen daralıyor. Bir şehir, her gün yeniden inşa edilir. Ya da onlardan koparılan tarihle yıkılır. Bir şehrin kimliği ile o şehirde yaşayan insanların kimliği daima alışveriş halindedir. İki şehri birbirinden ayıran, koordinatları değil, kimlikleridir. Fakat son yıllarda görüyoruz ki, şehirler artık birbirilerine daha çok benzer hale geldi. Küreselleşme, kimlikleri tek tipli hale getirirken, şehirleri de çoraklaştırdı.

SIFIR ATIK PROJESİ DESTEKLENMELİ
Şehirlerin en önemli sorunlarından birinin de, atık meselesi olduğunu aktaran Erdoğan, ‘’Kentlere göçün artmasıyla doğru orantılı olarak atık miktarımız artıyor. Plastik ne yazık ki, tüm dünyayı esir almış durumda. Korkum o ki, 21. yy. ne bilgi, ne teknoloji, tarihe ‘plastik çağı’ olarak geçecek. Araştırmalar, 2050’de okyanuslarda balıktan çok plastiğin yüzeceğini gösteriyor. İşte bu gerçeklerden hareketle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla 2017’de sıfır atık projesini başlattık. İlk etapta kamu binalarımız sisteme dahil oldu. 2023 senesine kadar sıfır atık sistemini tüm ülkede yüzde 100 gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

AMAÇ: YAŞAM KALİTESİ
YÜKSEK MUTLU ŞEHİRCİLİK

15 panel-konferans, 13 akademik oturum, 2 forum ile şehir ekonomisi, iş ve istihdam konulu çalıştayın düzenleneceği zirve kapsamında; barınma, ulaşım, istihdam, çevre, temizlik, sosyal hizmetler, kültür-sanat, sağlık, spor, şehir suçları, iklim, afet, güvenlik gibi şehir hayatında yaşam kalitesini doğrudan belirleyen alanlarla ilgili sorunlar, bilim insanları ve uzmanlar tarafından ele alınacak, mutlu şehre ulaşmak için yapılması gerekenler değerlendirilecek. Üç gün sürecek zirve sonunda oturumlar ve konuşmalardan oluşan ortak akıl "Zirve Bildirgesi" olarak ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatine sunulacak.

 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum