Reklam
Reklam

Erdoğan, yerli oto için Gebze'ye geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü Gebze'ye gelerek, yerli otomobil tanıtımı programına katılım sağlayacak. Erdoğan'ın Gebze'deki programda aracı test etmesi de bekleniyor.

Erdoğan, yerli oto için Gebze'ye geliyor
10 Aralık 2019 - 11:47

Türkiye'nin beklediği gün geldi çattı. Uzun yıllardır ülke gündemindeki sıcaklığını koruyan yerli otomobil, Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılım göstereceği programla kamuoyuna tanıtılacak. 2017’de Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding’le imzalandı. Projedeki şirketin yanı sıra TOBB da şirkete ortak oldu. 6 ortaklı projede imzalar atılarak, 31 Mayıs 2018’de ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu.

ERDOĞAN ARACI DENEYECEK
TOGG CEO’luğuna Haziran 2018’de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler ilçemizdeki Bilişim Vadisi’ne taşındı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu proje elektrikli, otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin temelden dönüştürdüğü otomotiv endüstrisinde ülkemize bir fırsat penceresi sunacak” demişti. TOGG, yerli aracın prototipini Cumartesi günü tanıtacak. Erdoğan’ın Gebze’de yerli otomobil çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor.

YÜZDE 100 YERLİ ELEKTRİKLİ
‘SUV’ Elektrikli, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu’na ait, C segmentinde yüzde 100 elektrikli bir SUV olan aracın ön gösterimi, gerçek boyutlarında ve çalışan bir araçtan yapılmış olacak. Aracın 2022’de piyasaya sürülmesi hedeeniyor. Söz konusu modelin belirlenmesinde, vatandaşlarla yapılan anket de etkili oldu. 2030’a kadar model sayısının 5’e ulaşması öngörülüyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum