Gebze'de asırlık gelenek devam ediyor

Gebze Çoban Mustafa Paşa Külliyesi içinde bulunan imarethanede, geçmişten günümüze kadar uzanan gelenekler sürdürülmeye devam ediyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce Çoban Mustafa Paşa Vakfı'na tahsis edilen külliye imarethanesinde halka açık ve ücretsiz olarak sosyal ve kültürel hizmetler sunulmakta birlikte sabah namazından sonra sıcak çorba ikramı bulunuyor.

Gebze'de asırlık gelenek devam ediyor
09 Ekim 2019 - 10:59

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi'nde yer alan imarethane'de etkinlikler sürüyor. Osmanlı’da sosyal bir müessese, bir hayır kurumu olan imarethane kelime anlamı olarak, “imar edilmiş”, “inşa edilmiş”, anlamında olup cami, mescid, medrese, darüşşifa, kervansaray, türbe gibi birimlerin tamamı için kullanıldığı gibi bu yapılardan biri olan aşhane içinde kullanılmıştır. Gebze'nin kültür mirası olan Çoban Mustafa Paşa Camii'ndeki imarethane bölümünde de düzenlenen etkinlikler ve yapılan hayır faaliyetleriyle asırlık gelenek sürdürülüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Çoban Mustafa Paşa Vakfı'na tahsis edilen külliyenin imarethane bölümünde her akşam Yatsı Namazı'ndan sonra has odada halka açık seminer ve sohbetler düzenlenmekle birlikte musiki, hat ve ney dersleri de veriliyor. 

SABAH NAMAZI SONRASI ÇORBA DAĞITIMI
Bununla birlikte imarethanede Sabah Namazı'nın akabinde cami cemaatine sıcak çorba dağıtımı yapılıyor. Ayrıca öğlen vakitleri de ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek yardımı sunuluyor. Her ay güncellenen programlarla Gebzelilere dolu dolu bir takvim sunan Çoban Mustafa Paşa Kültür Vakfı'nın haftalık çalışmaları arasında; Pazartesi günü Necmeddin Uzun Tasavvuf Sohbetleri, Salı günü Nurullah Yıldız Mesnevi-i Şerif Okumaları, Çarşamba günü Levent Denizci Mektubat-ı Rabbani Okumaları, Perşembe günü İlyas Efendi Ruh'ul Beyan Tefsir Dersleri, Cuma günüAhmet Bal Risale Tefsir Okumaları, Pazar günü ise İrfan Tatlı İhya Okumaları yer alıyor. Ayrıca öğle saatlerinde kadınlara yönelik çeşitli kurslar da yer alıyor. Çoban Mustafa Paşa Vakfı yetkilileri tüm Gebzelileri gerçekleşen etkinliklere beklediklerini belirttiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum