Reklam
Reklam

Gebze Kaymakamlığı'ndan DEVA Gebze'ye yanıt

DEVA Partisi Gebze İlçe Başkanlığı 23 Nisan törenlerine katılmalarının kaymakamlıkça sınırlandırıldığını belirten bir açıklamada bulunmuştu. Bunun üzerine DEVA Gebze’ye yanıt veren Gebze Kaymakamlığı, DEVA Gebze’nin söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Gebze Kaymakamlığı'ndan DEVA Gebze'ye yanıt
25 Nisan 2021 - 11:34
Gebze Kaymakamlığı’ndan DEVA Gebze’ye 23 Nisan yanıtı. Bilindiği üzere DEVA Gebze, dün yaptığı açıklamayla törene katılmalarının kaymakamlık tarafından sınırlandırıldığını belirtmişti. Gazetemizin internet sitesinde yer alan haber üzerine Gebze Kaymakamlığı’ndan konu özelinde DEVA Gebze’ye yanıt geldi. Gebze Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “ İlçemizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Gebze Kent Meydanı Gebze Belediyesi Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile pandemi kurallarına azami ölçüde dikkat edilerek asgari düzeyde katılım ile gerçekleştirilmiştir. Tüm dünyaya bağımsızlığımızı, milli egemenliğimizi haykırdığımız “23 Nisan Bayramı” bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da en güzel bir şekilde kutlanmaya devam edilecektir. Ancak bu yıl pandemi sebebiyle tören programlarına ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen “21 Nisan 2021 Tarih ve 153-7377 Sayılı 23 Nisan 2021 Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelgenin 2. Maddesinin alt bendinde “Milli Eğitim Bakanlığının 06 Nisan 2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecektir” denilmiştir.

“PROTOKOLE ALINMAMASI
SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”
Bu nedenle ilçemizde düzenlenen çelenk sunma törenine protokol listesinde bulunan kurum ve kuruluşların yetkilileri sınırlı sayıda davet edilmişlerdir. Kaldı ki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine milli bir bayram olması hasebiyle davet gözetmeksizin katılım sağlanabilmektedir. DEVA Partisi’nden “mecliste grubu bulunan siyasi partiler dışında kalan partileri protokole almadıklarını” şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Resmi bayram ve törenlere katılmak isteyen hiç kimsenin tören alanına, protokole dahil olan zevatın protokole alınmaması söz konusu değildir. Törene katılan her kurum ve kuruluş yetkililerinin resmi protokoldeki yerine uygun şekilde törene katılımları sağlanmıştır.

“İLÇE BAŞKANI VE BİR YETKİLİYLE
KATILABİLİRSİNİZ DENDİ”
22 Nisan 2021 günü Kaymakamlık Özel Kalemi, DEVA Partisi Gebze İlçe Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı tarafından aranmış kendisine “pandemi sebebiyle törene katılımın asgari düzeyde tutulduğu bu nedenle sadece mecliste grubu bulunan siyasi partilere davetiye gönderildiği söylenilmiş ancak katılmak istenilmesi halinde ilçe başkanı ve bir yetkiliyle törene katılabileceği” söylenmiştir. “Protokole almıyoruz dediler” söylemi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar resmî bayram ve törenlere katılan protokole tabi katılımcılara uygun yer verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla sunulur.”

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum