Reklam
Reklam

Gebzeli aile facianın eşiğinden döndü

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu yanlış uygulama, Tavşanlı’da bir ailenin neredeyse sonunu getiriyordu.

19 Ağustos 2019 - 15:50 - Güncelleme: 19 Ağustos 2019 - 19:02

Geçtiğimiz Cumartesi günü bölgemizde etkili olan sağanak yağış, bölgemizde birçok su birikintisine neden olmuştu. Ancak yağmurdan en yoğun şekilde etkilenen Okur ailesi oldu. Dilovası-Gebze sınırında, Tavşanlı Mahallesi 4542 Sokak’ta ikamet eden Ali Okur, Cumartesi günü hayatının şokunu yaşadı. 30 yıldır hayvancılık işiyle geçimini sağlayan Okur ailesi, Kuzey Marmara Otoyolu’nun hafriyat döküm sahasından kaynaklı ölümle burun buruna geldi. Karayollarının dolu ve yağmur sularını tek menfezde toplamasıyla yaşanan afetten Okur ailesi büyük zarar gördü. Tüm yolun su birikintileri tek giderden verildiğinden ve bu giderin Kuzey Marmara Otoyolu’nun hafriyat sahasından son bulmasıyla birlikte yağmur suyu ve dolu, hafriyat birikintilerini ve büyük kayaları önüne katarak, Okur ailesinin evine, ahırına, arazisine büyük zarar verdi.

VALİ AKSOY TALİMAT VERDİ
Hayvancılık işiyle uğraşan Ali Okur ve ailesinin durumuyla Gebze Ziraat Odası da yakından ilgileniyor. Gebze Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Pekşen’in konuyla ilgili girişimleriyle beraber, aile için gerekli çalışmaların başlatıldığı ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un mağduriyetin giderilmesi için talimatının bulunduğu öğrenildi. Bununla birlikte bölgede İSU yetkilileri gece boyunca çalışmalar yürüttü. Ayrıca yaşanan faciayla alakalı AFAD’ın da çalışma yaptığı gelen bilgiler arasında. 

OKUR AİLESİ YARDIM TALEP EDİYOR
Konu ile alakalı gazetemize açıklamalarda bulunan Ali Okur, “Manevi olarak mutluyuz çünkü bir can kaybı yaşanmadı. Son anda bu faciadan kurtulduk. Ancak maddi anlamda ciddi sıkıntılarımız var. Çok sayıda hayvan yiyeceğimiz telef oldu. Evimiz tamamen çamur ve dolu altına kaldı bunlar da eşyalarımızı kullanılamaz hale getirdi. Ahırlarımız yıkıldı. Biz yine şükrediyoruz o taşlardan herhangi biri aile fertlerimizin hayatına risk teşkil etmedi.

“HER AN TEHLİKE ARZ EDİYOR”
Bununla birlikte giden mal da canımızı yaktı. Bu noktada yetkili mercilerden yardım talep ediyoruz ve bir daha böyle aksaklık yaşanmaması için çözüm bekliyoruz. Başımızın ucunda bir hafriyat dağı var ve bu her an bizler için tehlike arz ediyor. Defalarca dilekçe vermemize rağmen koskoca alanın bütün giderlerinin tek noktaya verilmesi ve iki ailenin yaşadığı alana yönlendirilmesi bu faciayla tekrar karşılaşılabileceğini ortaya çıkartıyor. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Yağmur suları bu giderden geçerek, Okur ailesinin arazisine aktı


YORUMLAR

  • 0 Yorum