Reklam
Reklam

GEPOSB heyetinden Yenigün'e ziyaret

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi (GEPOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Çetin ve beraberindeki heyet, Gebze Yenigün Gazetesi’ni ziyaret etti. Burada imtiyaz sahibimiz Uğur Saray’la buluşan GEPOSB heyeti, hem bölgedeki çalışmalarını çalışmaların anlattılar ve hem de plastik sektörünün şuan için en büyük problemi olan hammadde konusuna değindiler.

GEPOSB heyetinden Yenigün'e ziyaret
03 Mart 2021 - 18:09

Yüzde 99’luk doluluk oranı ile yaklaşık 12 bin kişinin istihdam edildiği ve ürettiği katma değerle ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan Gebze Plastikçiler OSB, Yenigün’ün misafiri oldu. GEPOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Çetin ile beraberindeki Yönetim Kurulu Başkanvekili Sadık Sezgin ve Bölge Müdürü Murat Üstüntürk, Uğur Saray’la yeni merkezimizde bir araya geldi. Görüşmede ekonomi, üretim ve Gebze üzerine sohbet gerçekleştirilirken, GEPOSB Başkanı Çetin ve Başkanvekili Sezgin, son dönemde plastik hammadde temini noktasında yaşanan sıkıntıların da altını özellikle çizdi ve çözüm için önerilerde bulundu. Plastiğin hammadde tedarikinde Türkiye’nin merkezi olan PETKİM’in iç piyasaya yönelik faaliyetlerinin daha çok artması gerektiğini savunan Çetin, akabinde şunları ekledi; 

“PAGEV’LE ORTAK ÇABA İÇERİSİNDEYİZ”
“Plastik hammadde konusunda özellikle iç pazarda büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu konuda çözüm girişimlerinde bulunmak üzere Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’yla konuşarak, sıkıntıyı ortadan kaldırmak için ortak bir çaba içerisindeyiz. Hem bakanlık düzeyinde hem de valilik düzeyinde taleplerimizi iletiyoruz. PETKİM’in iç piyasaya ağırlık vermesi ve yurt dışından gelen ithalatını yaptığımız hammaddenin vergileriyle alakalı iyileştirmeler yapılmasını istiyoruz. Bazı hammaddelerde antidamping vergiler var. Olmayanlarda da yüksek vergiler bulunuyor. Hammadde fiyatları fahiş bir şekilde attı ama daha önemlisi ve hammadde temini noktasında çok ciddi problemler oluştu. Bunla alakalı ivedilikle bir çözüm getirilmesi gerek. 

“PETKİM’İN İÇ PAZARA AĞIRLIK VERMESİ GEREK”
PETKİM’in ürettiği hammaddeleri genelde yurtdışına satıyor. En azından bu hammadde krizi atlatılana kadar iç pazara daha fazla ağırlık verilirse, bir nebze daha rahatlama yaşanacak. Hammadde ve üretim maliyetleri artsa bile bu satışa minimize edilerek yansıtılıyor. Üretici artık para kazanamaz hale gelince ticarete yönelmeye çalışıyor. Bu durum da imalatın cazibesini düşürüyor. Özellikle plastik hammadde piyasasındaki bu problemlere bir çare bulunursa üretici de daha rahat bir nefes alır. Hammadde temini konusunda sorunlar çözüme kavuşmazsa, üretim noktasında bir azalma yaşanacağını öngörüyoruz.” Saray, görüşme sonunda nazik ziyaretleri için Çetin ve ekibine teşekkürlerini iletirken, GEPOSB Başkanı Çetin de yeni merkezimizin hayırlar getirmesini diledi. Görüşme çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum