GTÜ ETDAM faaliyete geçti

Ülkenin ihracatına milyonlarca Euro katkı sağlayacak çalışmaları hedefleyen ETDAM’ın tanıtım toplantısı yapıldı. Deri sektöründen yem sanayisine, deterjandan birçok farklı sektörde enzim kullanımını arttıracak olan merkez, sanayi kuruluşlarına hizmet verecek.

GTÜ ETDAM faaliyete geçti
24 Haziran 2019 - 17:16

Enzim Test ve Danışmanlık Merkezi (ETDAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın desteği ile Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Binay'ın yürütücülüğünde faaliyete geçti. ETDAM'ın tanıtım toplantısı ise hafta sonu Derince Belediyesi Yelken Kafe Restaurant'da yapıldı. Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ve birçok akademisyen ile araştırmacı katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Aygün, önemli çalışmalarından ötürü GTÜ akademisyenlerine teşekkürlerini sundu ve projenin hayırlı olmasını diledi. Toplantıda söz alan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ETDAM’ın öneminden bahsederken, enzimlerin sanayide daha fazla kullanımını sağlanacağı, bu konudaki araştırmaları motive edileceği ve merkezin üniversitelerin konu hakkında yaptığı araştırmaları sanayi ile buluşturacağını dile getirdi.

ALTYAPI İMKANINI SUNACAK
Konuşmasına kullanım alanı olarak yem, kâğıt, deri, ilaç, tekstil, gıda, kozmetik, savunma sanayisi gibi daha birçok sektöre yüksek katma değer katan bir biyoteknoloji ürünü olan enzimlerin önemini vurgulayarak başlayan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, merkezin bu katma değerli ürün konusunda önemli hizmetler sunacağını vurguladı. Aslan, merkezin enzimler ile ilgili her konuda gerek sanayi, gerekse araştırmacılar için altyapı imkânı sunup motivasyon ve bilgi paylaşacak bir yapı olacağını ifade etti.

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERDEN
Protokol konuşmalarının ardından ETDAM'ın tanıtımını konu alan sunumu GTÜ Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Binay gerçekleştirdi. Enzimler konusunda dünyada yapılan çalışmalar ve bunların katma değerli ürünler için öneminden söz eden Binay, 21. yüzyılın elmas madenleri olarak tabir ettiği biyoteknoloji ürünlerinin yüzyılın en yüksek katma değerli ürünleri arasında yer aldığının vurguladı.

MİLYONLARCA EURO’YA TEKABÜL EDİYOR
Binay ayrıca, “Enzimlerin bir mililitrenin binde biri kadar miktarı binlerce Euro’ya çıkmakta, çok özel amaçlar ile uygulandığı sektörlerde ortaya çıkan ürüne de yine yüksek oranlarda katma değer katmaktadır.  Özellikle ihracata katkı sunan deri sektöründen yem sanayisine, deterjandan ilaca çok farklı sektörlerde enzim kullanımı gerçekleşmektedir. Enzimlerin direkt ya da dolaylı yaygın kullanımı ithalatımızda milyonlarca Euro’ya tekabül etmektedir” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum