Hünkar Çayırı'nda kupa Gürbüz'e gitti!

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin provası niteliğini taşıyan 25.Hünkâr Çayırı Yağlı Güreşleri, Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. 14 farklı boyda yaklaşık 650 pehlivanın mücadele verdiği güreşlerde başpehlivanlığı, finalde Nedim Gürel’i mağlup eden Ali Gürbüz kazandı. Antalyalı güreşçinin kupasını Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz verdi.

Hünkar Çayırı'nda kupa Gürbüz'e gitti!
24 Haziran 2019 - 11:04

Gebze Belediyesi tarafından bu yıl 25’incisi düzenlenen Geleneksel Hünkar Çayırı Yağlı güreşleri kıran kırana geçen mücadelelere ev sahipliği yaptı. 14 farklı boyda 650 güreşçinin ter döktüğü müsabakalara ilgi yüksekti. Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Gebze belediye başkan yardımcıları Sedat Çelik, Selamet Güner, Yusuf Burkut, belediye meclis üyeleri ve binlerce Gebzeli güreşçileri heyecanlı gözlerle izledi.  

KIRAN KIRANA
25. Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri’nin açılışı İstiklal Marşı’nın okunması ve mehteran bölüğünün konseri ve Kur’an tilaveti ile gerçekleşti. Sonrasında ise Gebze Müftüsü Orhan Örnek’in yaptığı duanın ardından güreş müsabakaları başladı. 650 sporcunun kıran kırana geçen mücadeleleri güreş severler tarafından heyecan ve ilgi ile izlendi.

ATA SPORUMUZU YAŞATIYORUZ
Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri’nde selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Biz tarihin bütün hatıralarını yaşamak ve yaşatmak için gerekli hassasiyeti ve çabayı göstermekten asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bu sene 25’incisi düzenlenen Hünkar Çayırı Yağlı Güreşlerinde 650 güreşçi kardeşimizin mücadelesini izleyeceğiz. Burası Hünkar Çayırı, bu spor ata sporumuz, dolayısıyla en iyi şekilde temsil etmek, gençlerimize sevdirmek bizler için önemli” dedi.

BÜYÜKGÖZ’E TEŞEKKÜR
Gebze Kaymakamı Mustafa Güler yaptığı konuşmada, “Hünkar Çayırı Yağlı güreşlerini devam ettiren değerli belediye başkanımız Zinnur Büyükgöz ve ekibine teşekkür ediyorum. Türk sporu ve tarihinin önemli bir sporu olan yağlı güreşler aynı derecede önem arz ediyor. Böyle bir organizasyonu yapmak gerçekten kolay değil. Ben bir kez daha belediye başkanımızı tebrik ediyorum” dedi.

ÇAKMAK: BURASI ER MEYDANI
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak konuşmasına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın selamlarını ileterek başladı. Çakmak, “Fatih Sultan Mehmet Han’ın hatırası olan bu güzide mekânda sizlerle birlikte olmaktan sonsuz derecede memnunum. Burası er meydanı, burası yiğitlik meydanı. Bütün güreşçilerimize başarılar diliyorum. İyi olan kazansın, günümüz mübarek ve aydınlık olsun” dedi. Güreş müsabakalarında dereceye giren pehlivanlara madalya ve ödülleri düzenlenen törenle takdim edildi.

DERECEYE GİREN GÜREŞÇİLER
BAŞPEHLİVAN GÜREŞLERİ

1. Ali Gürbüz

 2. Nedim Güreli

 3.’ler Recep Kara ve Faruk Akkoyun

BAŞALTI GÜREŞLERİ

1. M. Arpaslan Temizci

2. Yusuf Minta

3.’ler Ali İmamoğlu ve Gürkan Balcı

 

BÜYÜK ORTA GÜREŞLERİ

1. Yunus Emre Yaman

2. Yücel Yazıcı

3.’ler Barış Bayar ve İlhan Ergin


YORUMLAR

  • 0 Yorum