Kalp hastalarında nefes darlığı

Kalp hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan nefes darlığı yavaş ilerliyor. Bu nedenle fark etmek zaman alabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen, az efor sarf etmesine rağmen eskiye oranla daha çabuk yorulan ve nefes nefese kalan kişilerin bu belirtileri önemseyerek, bir kardiyoloji uzmanına görünmeleri gerektiğini söylüyor.

Kalp hastalarında nefes darlığı
20 Eylül 2019 - 10:13

Nefes darlığı belirtilerinin altında, çoğu zaman kalbe bağlı hastalıklar yatar. Bu hastalıklar arasında en sık rastlananı ise kalp yetmezliği. Kalp damarlarının tıkanması, tıkanan damarın işlevini yitirmesi, kalp kasının iyi kasılamaması sonucunda kalp yetmezliği ve buna bağlı olarak nefes darlığı ortaya çıkıyor. Türkiye’de nüfusun üçte biri hipertansiyon hastası. Yolda yürürken, merdiven çıkarken görülen nefes darlığı kalp hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Bu nedenle kalp yetmezliği, hipertansiyon ve damar tıkanıklığı gibi nedenler araştırılmalı. Ayrıca kalp kapakçıkları ile ilgili hastalıklar da ileri evrelerde nefes darlığına neden olabiliyor. Kan basıncının neden olduğu iki tür nefes darlığı var: “Birinde kalbi büyüterek kalp yetmezliği yapıyor; diğerinde ise kalbin esnekliğini azaltıp, kalp duvarlarını kalınlaştırarak aynı sorunlara neden oluyor. Nefes darlığı şikayeti ile kardiyoloji bölümüne başvuran hastaya; öncelikle hipertansiyon, ailede veya kendisinde kalp krizi hikayesi ve damar tıkanıklığı olup olmadığı soruluyor. Rahatsızlıkta sigara kullanımı da akciğerlerin yanı sıra damar tıkanıklığına neden olabiliyor.  

NEFES DARLIĞI NEDEN OLUR?
Hekimler, kapakçıkla ilgili sorunları kalbi dinleme aşamasında fark edebiliyor. Geçirilmiş bir kalp krizi nefes darlığına neden olabiliyor. Bu EKG (Elektrokardiyogram) ile görülebiliyor. Efor testi ile bandın üzerinde yürüyen hastada nefes darlığı hangi koşullarda, kaçıncı dakikada, kaç metre yürümeyle ortaya çıkıyor, yürürken kan basıncı yükseliyor mu öğrenilebiliyor. Nefes darlığının kalpten kaynaklanıp kaynaklanmadığı teşhisini koyduran test ise şüphesiz ekokardiyografi. Bu test ile kalbin gücü, büyüklüğü, fonksiyonları, kas kalınlığı, kapakçıklar ve yapısal bozukluklar rahatlıkla ortaya koyulabiliyor. Bu testlerden elde edilen veriler sonucunda, nefes darlığının kalbe ait olup olmadığı yüzde 90 oranında belirlenebiliyor.  

BU İŞARETLERİ CİDDİYE ALIN
Nefes darlığı şikayeti başlayan kişilerin, ailelerinde erken yaşta kalp hastalığı hikayesi varsa, sigara içiyorlarsa, diyabetiklerse, ileri derecede şişmanlarsa, hipertansiyonları varsa, aşırı stresli yaşıyorlarsa, yüksek tuz tüketimi varsa, en kısa sürede bir kardiyoloji uzmanı ile görüşmeleri öneriliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum