Uykusuzluk kilo aldırır mı?

Yetersiz uykunun vücut üzerinde birçok farklı etki yarattığını, bunların da kilo almaya neden olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, yetersiz uyuyan kişilerde doyma sinyalini gönderen leptin hormonunun seviyesinin düştüğünü söyleyerek, “Bu hormonun seviyesindeki düşüklük, vücudunuzun daha fazla kaloriye ihtiyacı olmadığı durumlarda bile beyne yemek yeme sinyali göndererek daha fazla yemek yemeye neden olur” diyor.

Uykusuzluk kilo aldırır mı?
15 Ekim 2019 - 10:02

Yetersiz uykunun iştahı artıran açlık hormonunun seviyesini ise yükselttiğini belirten Demir, “Uykusuzluk gibi vücutta stres yaratan bazı durumlarda kortizol hormonu seviyesinin yükselerek iştahınızın artması, uykusuzluğun bir başka olumsuz etkisidir. Az uyumanız vücudunuzdaki hormonal dengeyi alt üst ederek sizi sürekli yemek yemeye iterken, obeziteye de kapılarınızı ardına kadar açacağınızı unutmayın” diyerek uyarıda bulunuyor. Yetersiz uyumak vücudun insüline karşı daha dirençli hale gelmesine ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açıyor. Vücuttaki insülin direncinin artması, vücudu daha fazla insülin salgılamaya yöneltip Tip-2 diyabet hastası olmaya neden olabildiği gibi, salgılanan yüksek miktardaki insülin özellikle göbek bölgesinde yağ olarak geri dönüyor. Yapılan çalışmalar günde 5 saatten daha az uyuyanların şeker hastalığına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.  

KİLONUZ UYKU İLİŞKİSİ
Kilolu veya obez olmak iyi bir gece uykusu uyumayı engelleyebiliyor. Kilolu kişilerde, uyku apnesi görülme riski daha yüksek oluyor. Uyku apnesi olan kişiler, uyku esnasında nefes alıp vermeyi bir gecede yüzlerce defa durdurabiliyor. Kişi, nefes alıp vermesi durduktan kısa bir süre sonra, bir havuzu bir başından bir başına suyun altından yüzerek geçmişçesine nefes nefese uyanıyor. Defalarca olan bu durum da uyku süresini ve kalitesini olumsuz etkiliyor. Bunun yanında kilolu kişilerde daha sık görülen artrit, diyabet ve kalp hastalıkları da kaliteli bir uyku uyumayı güçleştiriyor. Sağlıklı bir kilo için yeterli uyumak, yeterli uyuyabilmek için de kilo vermek gerekiyor.    

KALİTELİ UYKU İÇİN NE YAPMALI?
Hep aynı saatte yatağınıza gidip, aynı saatte kalkın. Bir gün çok geç saatte bile uyumuş olsanız, aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Yatağınızda televizyon izlemek ve kitap okumaktan kaçının. Aç bir mide ile uyumaya çalışmayacağınız gibi yatmadan önceki öğününüzün light yoğurt, meyve gibi hafif yiyeceklerden olmasına özen gösterin.  Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın.  Uykunuzu kaçırabilecek kafeinli içeceklerden öğlen saat 3’ten itibaren uzak durun.  Her zaman uyuduğunuz yerde uyuyun. Midenizin üzerine yatmaktan vazgeçip, sırt üstü veya anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonuyla uyumaya çalışın. Uyuyacağınız mekanda ışık bulundurmayın, odanın karanlık olmasını sağlayın.  Yatak ve yastığınızın ortopedik olmasına özen gösterin.


YORUMLAR

  • 0 Yorum