Sorumluluk içinde hareket etmeliyiz
Semih Bodur

Semih Bodur

Sorumluluk içinde hareket etmeliyiz

22 Temmuz 2019 - 10:41

Günümüzün en önemli konularından biri toplu taşıma...

Hatta öyle ki tüm yetkililer vatandaşların toplu taşıma kalitesini arttırmak için çalışma içerisinde. Bölgemizdeki metro yatırımı da bunun en büyük örneklerinden.

Toplu taşımanın faydaları nedir diye bir düşünsek hepimizin aklına gelecek cevaplar, “Çevre, gürültü ve hava kirliliğini önler. Ülke ekonomisine katkıda bulunur. Çevre, gürültü ve hava kirliliğini önlediği gibi kullanılan yakıtın daha uzun süre kullanılmasına katkıda bulunur. Canlı yaşamına daha verimli bir hava bırakır. Trafik oluşmasını engeller” gibi standart cümleler olacaktır.

Ancak ben bir toplu taşıma kullanıcısı olarak Gebze bölgesindeki ulaşım kalitesinden memnun değilim. Hatta çoğu zaman toplu taşıma araçları bir eziyete bile dönüşebiliyor.

Daha geçtiğimiz günlerde 18 yaşındaki genç kardeşimiz ihmalkarlık yüzünden yaşanan bir kaza sonrasında hayata gözlerini yumdu.

Gebze bölgesinde otobüs ulaşımı yapanların, durak önüne park eden araçlar mı dersiniz, oturaksız duraklarda beklemek mi dersiniz, belli saatler aralığında gelmek bilmeyen otobüsler mi dersiniz, bazı anlayışsız ve agresif şoförler mi dersiniz birçok şikayeti var.

Gebze gibi nüfus yoğunluğunun olduğu, insanların sıklıkla toplu ulaşımı tercih ettiği bölgede toplu ulaşım konusundaki hassasiyetin ve denetimlerin artması şart. Yapılacak ve yürütülecek çalışmalarla, toplu ulaşımdaki kalitenin artması gerek.

Vatandaşa kötü davranan, kural tanımayan şoförlere ciddi caydırıcı cezalar uygulanması gerek. Bununla birlikte vatandaşlarımıza da toplu taşıma kuralları ve bilincinin aşılanması lazım.

Gebze bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlar olarak sorumluluğumuzun farkında olmalıyız. Bununla birlikte şoförler de belirlenen kurallar içerisinde hareket edip, taşıdıkları canın kıymetini bilerek ona göre hareket etmeliler.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız acı ve elim olaydan sonra denetimler artmış olabilir ancak bizler bunu sadece acı bir hadise meydana geldiğinde, bir kaza veya can kaybı yaşandığında hatırlamamalıyız. Toplu taşımanın ne denli önemli bir olgu olduğunu bilmeli ve şoföründen yolcusuna hepimiz sorumluluk içinde hareket etmeliyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar