Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


800 yıllık tarihi yeniden ayaklandıralım

15 Ocak 2020 - 10:06 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 15:02

Türk milleti olarak, tarihimizle her zaman övünür ve gurur duyarız. Özellikle tarihi mirasları korumak ve yaşatmak için hassasiyet de gösteririz.

Ancak bölgemizde bir yer var ki her gördüğümde içimi acıtıyor... Bilindiği üzere Gebze’nin denize açılan bir kapısı var o da Eskihisar…

Denize olan kıyısı, hissettiğiniz tarihi dokusu ve insana verdiği huzurla Eskihisar benim için her zaman özel yerler arasında yer alacaktır.Bununla birlikte biz Eskihisar’a gereken değeri veriyor muyuz? İlçe olarak Eskihisar’dan yeterince faydalanabiliyor muyuz? Eskihisar’ı feribot iskelesi yerine tarihi dokusuyla anılmasını sağlayabiliyor muyuz?

Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar Kalesi, mahallenin tarih denildiğinde akıllara gelen iki yerinden biri.Osman Hamdi Bey Müzesi’nden ziyade, ben sizlere Eskihisar Kalesi’nden bahsetmek istiyorum.

Kalenin Bizanslılar zamanında eski çağlarda limanı korumak amacıyla yapıldığı sanılmakta. Bununla birlikte Eskihisar Kalesi Osmanlılar tarafından da kullanılmış.

Gebze Kaymakamlığı’nda yer alan bilgilere göre ise Bizans tarih yazıcılığının önde gelen isimlerinden Georgios Akropolite 1241 yılında ilk olarak Eskihisar Kalesinden söz etmiş. Palekanon Savaşından ve bazı savaşlarda kalenin isminden oldukça sık söz edildiği de belirtiliyor. Bunun doğrultusunda Eskihisar Kalesinin 1241 yılından önce inşa edildiği anlaşılıyor. Yani günümüz tarihi göz önüne alındığında 779 yıldır ayakta kalan bir eserden söz ediyoruz...

Eskihisar Kalesi iç ve dış olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Kale Kültür Bakanlığı tarafından 1995-2000 yıllarında onarılmaya başlanmış ve çevresinde Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından kazılar yapılmış. Bu kazılarda Bizans keramikleri, kırık mimari parçalar, testiler, kabartma hac motifleri ve kitabeler bulunmuştur.Anlayacağınız kalenin etrafından tarih fışkırmış.

Hatırlanacağı üzere Gebzeliler yakın tarihte uzun yıllar boyunca burada da çeşitli sinema filmlerinin keyfine varmıştı. Ay ışığında tarihi bir yerde sinema filmi izlemenin tadı bir başka olsa gerek.

Türkiye’nin birçok şehrinde birçok kale vardır. Coğrafyamız tarihin kalıntılarıyla dolup taşıyor fakat tahmin ediyorum ki Eskihisar Kalesi’nin yaşadığı makus tarihi hiçbiri yaşamıyordur. www.kulturportali.gov.tr adlı bir site vardır. Bu adreste tarihi ve turistik yerler hakkında bilgi verilir. Girip baktığınızda bölgemizde gezilecek yerler arasında Eskihisar Kalesi’nin de yer aldığını görürsünüz ancak şimdi soruyorum size dışardan bir turist olarak değil Gebzeli olarak düşünün Eskihsar Kalesi’ni bırakın gezmeyi yanına çıkar mısınız?

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, geçtiğimiz aylarda yaptığı basın toplantısında kalenin şu anki durumunun hoş olmadığını belirtmiş yakın zamanda bir restorasyon planının olmadığını belirtse de ilerleyen süreçte müzeler müdürlüğü ile işbirliği içinde bir çalışma yapılabileceğinin sinyalini vermişti.

Ben de bu köşeden bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gebze’nin en büyük tarihi değerleri arasında yer alan kaleyi tekrar ayağa kaldırmak için STK’lar, odalar, ilçenin önde gelen isimleri, belediye kısacası kentte gelecek nesillere kalıcı eser bırakmak isteyen herkes bu işin bir ucundan tutsa ve yaklaşık 800 yıllık tarihi mirası tekrar ayağa kaldırsak hoş olmaz mı?

YORUMLAR

  • 0 Yorum