Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Bir kripto varlık meselesi

27 Nisan 2021 - 09:17

Malum ülkemizin gündemi çok hızlı değişiyor. Bir gün şaşırdığımızı ertesi gün unutuyor başka bir şeye şaşırmaya devam ediyoruz. Ancak öyle bir konu gündeme düştü ki hala konuşuluyor ve yankıları bir süre daha devam edeceğe benziyor.

Malum son 3-4 senedir daha yoğun olmak üzere sürekli konuşulan bir konu bitcoin ve kripto varlıklar. Kimisi sağdan soldan duyduğu ‘Bizim bir arkadaş var şu kadar para koymuş, bu kadar para olmuş’ yorumları kimisi de neymiş bu ya bu kadar konuşulan şey diye meraktan bu piyasaya girer oldu.

Özellikle son yıllardaki döviz kurundaki ve altın fiyatlarındaki yükselişle insanlar yeni yatırım araçları arar oldu ve burada da kripto varlıklar karşılarına çıktı. Blok zinciri temelli olan bu kripto varlıklar, bakıldığında şuan sadece belirsiz bir piyasa olarak görülse de gelişen teknolojileri, bu işe giren firmaları, bazı ülkelerdeki merkez bankalarının belirli coinleri tanıması, bazı firmaların artık bitcoin başta olmak üzere bazı coinlerle ödeme alacağını açıklaması derken, şimdi olmasa da bundan 10-15 yıl sonra kripto varlıkların gayet alışveriş yapılabilir bir varlık türü haline geleceğini düşünenlerdenim.

Bu arada konuya dair uzmanlık bilgim yok okuduğum ettiğim üzerinden bazı bilgilere vakıfım ve geçen Perşembe günü ortaya çıkan haber sonrasında duyduğum bir Thodex adlı firma üzerinden ülkemizde yatırım yapan 400 bini aşkın yatırımcı hesaplarına ulaşamadığını ve kurucusu Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçtığını iddia etmişti. Yaklaşık 400 binden fazla insanın 2 milyar TL’sinin buharlaştığı iddia ediliyor.

Arnavutluk’ta olduğu tespit edilen Faruk Fatih Özer için ise kırmızı bülten çıkarıldı ve iade talebinde bulunuldu. Yaşanan bu süreçte bizi şaşırtan bir diğer konu ise Faruk Fatih Özer’in Gebze’de doğup Darıca’da büyüdüğünü öğrenmemiz oldu. Yani tüm Türkiye’yi sarsan dolandırıcılık iddialarının bir ucu dönüp dolaşıp bölgemize dokundu.

Ülkenin başından bir tosuncuk vakası geçmişken, vatandaşlardan ‘Bu da kripto tosuncuk’ yorumlarını duyar okur olduk.

Dediğim gibi kripto varlıklar şuan aktif bir yatırım aracı olarak kullanılıyor ancak vatandaşlarımızın da dişinden tırnağından arttırarak yatırım yapacağı yeri ince eleyip, sık dokuması gerekiyor. Okuduklarımız üzerinden bakacak olursak mesela bu malum firma çekilişle insanlara coin dağıttığını söylemiş ve bunun üzerine dağıtılan coinleri para yatırmadan nakde çevirme imkanı sağlamamış, araba çekilişi yapıyoruz diyip yatırıma yönlendirdiği iddia ediliyor ve firmanın kısa bir süre önce isim değiştirdiği de biliniyor. Yani olay bir süredir bağıra bağıra geliyorum demiş.

Geleceğin teknolojisi olan bu blok zincir ve coinler üzerinden yatırım yaparken vatandaşlarımızın kripto borsalarını daha ince eleyip sık dokuması lazım. Bununla beraber bir diğer önemli olan konu ise devletin yasal olarak boşluk olan bu alanda yapacağı düzenlemelerle bu ve buna benzer yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçici önlemler alması gerekir. Yani öyle her önüne gelen, kafasına esen ben kripto varlık satıyorum gel benden al dememesi gerekir. Ki Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilerleyen süreçte düzenlemelerin yapılacağını açıklamıştı. Bakalım yaşanacak düzenlemelerle ülkemizde oldukça sayıda yatırımcısı olan kripto borsasında neler değişecek. Yine umarım ki kırmızı bültenle aranan Özer’in yakalanarak ülkeye getirilmesi ve Thodex üzerinden mağduriyet yaşayanların mağduriyetleri giderilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum