Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Dünya Çevre Günü etkinliklerinin ardından

07 Haziran 2021 - 09:14

1 Haziran’dan itibaren başlayan yeni normalleşme takvimi kapsamında etkinlikler de hız kazandı. Öyle ki normalleşme takvimiyle belediyelerimizin açılışları ve programları da arka arkaya gelmeye başladı. Etkinlik konusunda başı çeken belediyeler arasında yer alan Gebze Belediyesi’nin Dünya Çevre Günü dolayısıyla Denizli Göleti’nde ve Gebze Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği programları takip ettim.

İlk olarak Gebze Belediyesi, Tempo Atletizm Kulübü ve Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nin işbirliği ile hazırlanan Denizli Göleti’ndeki etkinliğe değinmek istiyorum.

Denizli Göleti’ni bölgemiz sakinleri iyi bilir, Gebzelilerin piknik noktaları arasında yer alır, eskiden çok fazla boğulma hadisesi yaşansa da çok şükür artık duyulmuyor bu tarz haberler. Neyse konumuza dönecek olursak güne Denizli Göleti’nde başlamak güzel geldi. Meşe ağaçları, Gebze’nin nadide yeşil alanlarından biri olan ve göletle birlikte yer yer güzel manzaraları da içinde barındıran alanda ilk olarak doğa koşusu yapıldı. Çok güzel bir parkur.

Trekking ve koşu meraklılarının mutlaka gidip, denemesi gereken bir parkur bence. Basın olarak aracımız yolda kaldı belki ama imdadımıza Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve koşucular yetişti buradan da onlara teşekkürlerimizi iletelim. İşin latifesi bir yana, bu güzel programın devamında GGOSB yetkilileri, Adem Ceylan Final Teknik Koleji öğrencileri, Gebze protokolü ve sporcular ellerinde eldiven ve çöp poşetiyle mıntıka temizliği yaptılar.

İşin latifesi bir yana dememden kasıt şu çünkü çöpler toplanmaya başladıkça işin eğlenceden çıktığı ve doğayı nasıl şuursuzca kirlettiğimiz tüm gerçekliği ile yüzümüze çarptı. Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz, GGOSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, öğrenciler, sporcular, firma temsilcileri 2 saatte 2 tona yakın atık topladılar etraftan, onlarca poşet…

Hep ülkemizdeki güzelliklerden, doğadan övgüyle bahseder dururuz değil mi? Ülkemiz cennet, başka bir Türkiye yok deriz. Bakın zaten Marmara Denizi pisliğimizi kusuyor, bununla uğraşıyoruz. Dün yasak olmadığından dolayı kendini sahile atanların paylaştığı fotoğraflara bakın deniz salyası sarmış denizimizi, bir de ormanlarımızı doğal güzelliklerimizi niye atıklarımızla yok ediyoruz.

Gebze’de nefes almak için gittiğiniz yer olan Denizli Göleti’ne bir bakıyorsunuz, etrafa atılmış bira şişeleri, plastik maddeler, izmaritler, kömür kalıntıları ve buna benzer birçok şey. Bu özel günler bu farkındalıkları yaratmak için var ama bir gün sonra unutacaksak bir anlamı yok. Bir yere gidiyorsanız, o alandan faydalanıyorsanız çöpünüzü, atığınızı toplayıp atabilmek oldukça kolay olsa gerek.

2 ton atık 2 saatte toplandı. Eminim orada temizlik devam etse 10 ton da çıkardı 20 ton da. Yapmayın, etmeyin. Betondan bıktığımız, yeşil alanlarımızın azaldığı, koronavirüs sürecinde nefes alabileceğimiz yerlerin kıymetini iyice anlamışken; doğal alanlarımızı yok etmek için değil, yaşatmak için olsun mücadelemiz…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum