Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Eskihisar, beklenen kimliğe kavuşacak mı?

01 Ekim 2021 - 09:14

Gebze’nin denize açılan kapısı, güzelliği ile herkesin vakit geçirmekten büyük keyif aldığı Eskihisar konusunda sevindirici bir gelişme yaşandı.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Eskihisar sahili çevre düzenlemesiyle alakalı ihale sürecinin tamamlandığını duyurmuştu. Bununla beraber Büyükgöz, bir de projenin görüntülerini paylaşınca, Eskihisar’da vakit geçirmekten keyif alan biri olan ben açık söyleyeyim heyecanlandım.

Daha Bizans zamanında yapıldığı tahmin edilen Eskihisar Kalesi, yaz aylarında açık hava etkinliklerine ev sahipliği yaparak en azından atıl görüntüsünden biraz da olsa kurtulmuştu.

Gebze olarak nefes alacak alanlara, sosyalleşecek ortamlara o kadar çok ihtiyacımız var ki bundan dolayı Eskihisar’ı çok önemsiyorum. Çünkü bir kentin Eskihisar gibi bir kazanımı varsa bunu maksimum verimle kullanmalı ve halkın ulaşımına açmalı.

Tabi bu Eskihisar’a değer kazandırma çalışması öyle Macera Parkı yapmakla değil, Eskihisar’ın doğal güzelliklerini ortaya çıkartmakla, insanların faydalanabileceği güzel ve kaliteli hizmet veren alanlarla olacak.

Büyükgöz’ün paylaştığı projeye dönecek olursak, işin beni heyecanlandıran kısmı şu, Eskihisar Kalesi yıllardır etkinlik haricinde halk arasında kötü anılan ve bilinen bir yer. Hal böyle olunca orada yapılacak bir düzenleme ve halka kazandıracak bir hamle, Eskihisar’a büyük değer katar.

Eskihisar Kalesi’nin eşsiz bir manzarası var ve bu manzarayı yapılacak düzenlemelerle Gebzelilere kazandırmak halkın kullanımına açmak çok hoş olacak. Bir de Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi var bir çıkmaz içinde bulunan onun da zamanla ilçenin kullanımına açılması başka değerli bir kazanım olur.

Eskihisar bu ilçenin nefes alma alanı, Eskihisar yapılacak düzenlemelerle bu kentin kültür ve doğa merkezi olur. Umarım yapılacak düzenlemeyle Eskihisar sadece bir feribot iskelesinden ibaret bir yer olarak görülmez ve sadece Gebzeliler için değil, çevre iller için de bir cazibe noktası haline gelir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum