Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Gebze bölgesinin sosyal hayat ihtiyacı

04 Ekim 2021 - 09:07

Gebze bölgesinde sosyal hayat için en zaruri ihtiyaç nedir diye sorsalar, herkesin istisnasız söyleyeceği şey sosyal tesisler olur. Bakın trafik, çöp falan konularına girmeden konuşalım göz ardı ettiğimiz gerçeklerden biri de Gebze’deki sosyal hayat konusunda yaşanan sıkıntılar. Gebze her ne kadar gündüz nüfusu milyonlara ulaşan bir ilçe, bir bölge de olsa saat 8’de sonra hayat durma noktasına geliyor desek yanlış bir tanım olmaz sanırım.

Şimdi bu kadar emek sarf edilen, bu kadar çok emekçinin olduğu bir alanda insanlar ister istemez mesai saatleri sonrasında oturup rahatlayabileceği yerleri arıyor. Şimdi akşam saat 8’den sonra ölü bir şehir dememin sebebi de belki bu tesislerin azlığıdır. Çünkü Gebze bölgesi insanları Gebze’de kazanıp, Gebze’de harcamıyor. En yakın noktalardan biri olan Tuzla’ya çok giden insan görüyoruz. Bundan dolayıdır ki Eskihisar’ın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eskihisar’a açılacak belediye kontrolündeki yerler, üzerine halledilecek parklanma ve ulaşım problemiyle Gebze’ye bambaşka bir hava kazandıracak. Bununla beraber açılan Güzide Tesisleri de zamanla sayısı arttıkça Gebze’ye ayrı bir değer kazandıracak.

Konuyu da şuraya bağlamak istiyorum. Bu kadar denize kıyısı olan bir yerde belediye işletmesinde olan güzel bir balık restoranı olması şarttı. Bu açığı gören Darıca Belediyesi ise harekete geçerek, yıllardır bölge sakinlerinin uğrak yeri olan Dudayev Parkı’nda bir balıkçı açıldı.

Darıca Belediyesi’ni sosyal tesis konusunda yaptığı girişimler gerçekten sadece Darıca’nın değil, bölgenin de büyük ilgisini çekiyor. Örneğin ilk olarak açılan Balyanoz Koyu’ndaki Balyanoz Kafe uygun fiyat politikası, hizmet kalitesiyle büyük ihtiyacı karşıladı. Üzerine sahilde açılan deniz manzaralı kafenin akabinde bir de şimdi Darıca Balıkçısı.

Darıca Balıkçısı’nın bölgedeki büyük bir ihtiyacı karşılayacağına şüphem yok. Zamanla balık yemek isteyenlerin uğrak adresi olacaktır. Bununla beraber Eskihisar’da yeri de belirlenen Gebze Belediyesi’nin açacağı balıkçının da yakın zaman içerisinde hizmete sunulması çok iyi olacak.

Gebze bölgesi ülkesine kazandırıyor ama bu kazanım sadece maddi olarak kalmasın. Ülke ekonomisi için çalışan didinen bunca insanın yaşadığı yüzbinlerce vatandaş, rahatlayacak, eğlenecek ve dinlenecek tesislerle de Gebze’nin var olan doğal güzelliklerinin keyfini yaşasın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum