Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Pandemi ve otobüsler

27 Eylül 2021 - 08:55

Dünyanın en zengin dili olarak düşündüğüm güzel dilimiz Türkçe’mizde bir atasözü vardır; ‘Kervan yolda düzülür’

Bizim de birçok işimiz bu doğrultuda ilerliyor. Hele bir başlayalım, hele bir yola çıkalım hele bir görelim de ne olduğunu ona göre başlarız çalışmaya. Hatta öyledir ki birçokları için hayat mottosu haline gelmiştir bu söz.

E şimdi konuya böyle yaklaşan bir toplum için, bazı konularda ön hazırlık yapılması haliyle beklenemez. Şimdi neden böyle bir girizgah yaptın diyenler için konuyu açayım.

Malumunuz pandemi dönemindeyiz. Her ne kadar birçoğumuz ortada salgın bir hastalığın olduğunu unutsa da, hastalık gerçeği hayatımızın hala tam ortasında. Kayıplarımız oluyor, hastalığa yakalanıp işinden gücünden uzak kalanlar oluyor, yakınlarımızda vefat edenlerin haberlerini alıyoruz derken, günler geçip gidiyor.

Malum 6 Eylül’de ilk ve ortaöğretimde yüzyüze eğitim başladı. Şimdi de üniversite öğrencilerimiz okullarına kavuşmaya başlamışken, haliyle toplu taşımada yük arttı.

Son açıklanan verilere göre ilimiz genelinde 18 yaş ve üzeri vatandaşların çift doz aşılanma oranı yüzde 67,8 iken, her yüz bin kişide görülen vaka sayısında Kocaeli 260,91’le ciddi bir artış içinde.

Durum böyle olunca toplu yaşam alanlarında daha dikkatli olmayı gerektiren bir ortamla karşı karşıya kaldığımızı söylesek yanlış olmaz sanırım. Bakın çevrenize, bu yazıyı okurken bile kafanızı kaldırın bir süzün etrafı hastalığa cidden dikkat eden kaç kişi kaldı?

Okullar açıldı, insanlar işine gidip geliyor ancak özellikle sabah ve akşam saatlerinde toplu taşıma araçlarında izdiham yaşanıyor. Mübalağa falan da yapmıyorum, gerçekten izdiham yaşanıyor. Duraklar dolup taşıyor, insanlar evlerine, işlerine okullarına erkenden gidebilmek için birbirini ezer vaziyette yollarına devam ediyor.

Şimdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşımpark filosunu arttırmak için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Hatta ilimize ulaşan yeni otobüsler de var. Sonuçta bahsettiğimiz şey bir toplu taşıma aracı bir anda ha deyince temin edilecek ve sorunun çözümü için araç sayısının hemen artmayacağını biliyoruz ancak 1,5 yıldır kapalı okulların açılmasıyla ulaşımda yükün artacağı bilinirken, sefer saatlerinin buna göre ayarlanması yapılamaz mıydı? Okul güzergahı olan alanlara daha fazla ağırlık verilemez miydi?

Vaka sayıları daha fazla artmadan bir an önce özellikle toplu taşıma alanına yetkililerin daha fazla eğilmesi gerekiyor kanaatindeyim.

Bu arada unutmadan, eğer aşınızı hala olmadıysanız mutlaka aşınızı olun; sevdiklerinizi, yakınlarınızı düşünün ve ona göre hareket edin.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum