• Reklam
Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Tebrikler, dünya ikincisiyiz!

08 Nisan 2021 - 09:58

1 yılı aşkın süredir koronavirüsle yaşamaya, pandemi koşullarında sağlıklı kalmaya çalışıyoruz. Esnaflar bu ortamda iş yapmaya, öğrenciler eğitim görmeye çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından önceki gün açıklanan rakamlara baktığımızda 49 bin 584 yeni vaka ve 211 vefat sayısını gördük. Üzülmemek elde değil, mutant virüsün bu kadar yoğun olduğu bu dönemde, bu kadar insan hareketliliğine hala serbestlik tanınmasını gerçekten aklım almıyor.

Yazımın başlığında belirttiğim gibi olumsuz bir anlamda tebrik etmekten başka bir şey gelmiyor elden. Gerçekten tebrikler dünya ikincisi olduk. Tamam aşı çalışmaları devam ediyor ama ne kadar yeterli? Kocaeli’nde 17 milyon 816 bin 899 kişi aşılanmış durumda. Kocaeli’nde ise 384 bin 185 kişi aşı oldu.

Aşı olanların sayısı zamanla artmaya devam edecek ama biz hala nasıl sokaktaki hareketliliği bir süre daha sıkı bir şekilde durdurmuyoruz. 5 bin vaka varken alınan tedbirlerle şimdi 50 bin vaka varken alınan tedbirlerin daha hafif olması bir tezat değil mi?

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze’de günlük vaka sayılarının 350 seviyelerinde olduğunu ve 400’e doğru devam ettiğini belirtti. Bakın bu rakam Gebze bölgesinde değil sadece Gebze’de. Diğer üç ilçe kim bilir ne durumdadır.

Ortada olan kararların ve yasakların Kocaeli’nde rakamları düşürmediği belli. Bence artık Kocaeli İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun Kocaeli özelinde kararlar alması ve Kocaeli’ndeki insan hareketliliğini kısıtlayarak, vaka sayılarının bir nebze azaltılması ve aşı çalışmalarına hız verilmesi gerek.

Herkes çok sıkıldı, herkes çok yoruldu, herkes çok bunaldı evet ancak bu kadar vaka varken, bu kadar hareketliliğin yoğun olması ve sadece hafta sonu yasaklarıyla sayının düşmeyeceği belli.

Hafta içindeki hareketliliği nasıl azaltırız, aşı çalışmalarına nasıl hız katarız onu düşünmemiz şart. Türkiye Futbol Federasyonu, futbolcuların da aşı kapsamında öncelik sırasına alındığını açıkladı. Bu konuda futbolculara mı öncelik vermek gerek yoksa fabrikada yoğun mesai şartlarında çalışan fabrika işçilerine mi? Yaşlılarımızın aşılanması zaten sürüyor. Sağlıkçılarımız aşılandı. Aktif çalışan nüfus, ülke ekonomisini ayakta tutan sanayide çalışanlarımız ne zaman aşılanacak? Esnafımız dükkanlarını açtı evet ama örneğin esnaf ne zaman aşılanacak?

Dediğim gibi aktif vakada dünya ikincisi olduk. Belli ki bir süre daha bu yerimizi koruyacağız. Vakalar böyle devam ettikçe biz de belli ki koronavirüsle alakalı yazı yazmaya devam edeceğiz. Gönül ister ki yazılmasın, gönül ister ki bitsin artık bu bela ama bu hareketlilik devam ettikçe, biz daha çok dünya derecesi kutlarız gibi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum