Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Deniz, insanoğlunun pisliğini kusuyor

04 Haziran 2021 - 08:45

Son zamanlarda bölgemizde en çok konuşulan şeylerin başında deniz salyası geliyor. Hatta sadece bölgemizde de değil tüm Marmara'nın ve Türkiye'nin gündemi olmaya başladı. Gündem olmakta geç bile kaldı diyebiliriz çünkü deniz alarm veriyor.

Doğamız, denizlerimiz dinlemeyi bilirsek bize bir şeyler anlatıyor. Herkesin bildiği bir söz vardır ya deniz verdiğini geri alır diye, bu kez deniz bizim ona verdiğimizi geri kusuyor. Konu hakkında uzman değilim, bilimsel bir şekilde ahkam keseceğim de yok ama son bir kaç aydır Marmara Denizi artık alarm vermenin de ötesine geçti. Kıyılardaki kötü görüntüyü geride bırakın, konu hakkında hangi uzmanı okusak bunun denizde bulunan yaşam popülasyonu için ne kadar vahim bir durum olduğundan bahsediyor. Hidrobiyolog Levent Artüz, bir demecinde, "Ses dalgalarıyla derinliği ölçen aletler Marmara’nın büyük bir bölümünde altınızdaki derinlik bin metre de olsa 25 metre gösteriyor! Çünkü çok büyük bir müsilaj yoğunlaşması var. Bin metreyi aşkın derinliklerden, çukurlardan, su numuneleri alıyoruz. O derinliklerde de müsilaj var" sözleriyle durumun vehametini ortaya koyuyor.

Yüzeyde gördüğümüz deniz salyası buz dağının görünen kısmı, uzmanlar deniz tabanında ara katmanlarda çok yoğun seviyede deniz salyası yani müsilaj olduğunu söylüyor. Bu ilerleyen süreçte balık popülasyonu için korkunç bir durum yaratacak belki de. Bereketli deniz olarak bilinen, balık çeşitliliğinin çok olduğu Marmara'da belki de ilerleyen süreçte başka şeyler konuşacağız.

Bu Pazar Kocaeli'nde bir çalıştay gerçekleştirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, belediye başkanları ve çok sayıda alanında uzman isim katılacak. Bana kalırsa geç bile kalındı bunun için ama ne derler bilirsiniz geç olsun güç olmasın. Umarım Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek bu çalıştayda konuyu çözecek önemli kararlar alınır ve ivedilikle uygulanır. Denizlerimiz bizim, dünya bizim, çevre bizim ama Marmara'nın kustuğu bu pislik de bizim eserimiz. Marmara'yı bir bebek gibi düşünün bebek sürekli kusuyor ve biz de sürekli üzerini değiştirip ağzını yüzünü temizliyoruz. Artık bebeğin neden kustuğuna odaklanmalı ve tedavi için acil doktora götürmeliyiz. Başka bir Marmara Denizi yok. Sahip çıkmak yarattığımız bu pislik dağını hep beraber ortadan kaldırmalıyız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum