Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Gebze Eski Çarşı için yeni dönem mi başlıyor?

09 Temmuz 2021 - 09:37

Gebze Kültür Merkezi’nde dün önemi bir toplantı gerçekleşti. Hep diyoruz ya Gebze Türk ekonomisinin kalbi diye, o kalbin de en önemli parçalarından biri Eski Çarşı.

Esnafın olduğu, Gebze’de alışverişin en yoğun bir şekilde işlediği bir yerdir Eski Çarşı, kimisi için buluşma noktası, kimisi için başından sonuna yürüyüp bir yerlerde bir şeyler yiyip içip evlere dağılma noktası…

Dün Gebze’de yapılan toplantıda Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Eski Çarşı ve Gölcüönü Meydanı’nda yapılması planlanan düzenlemeleri anlattı. Bilgisayar ortamında hazırlanan ve sunulan projeyi görünce ne yalan söyleyeyim heyecanlandım.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, sunumu izletmeden önce ‘Eski Çarşı bir Viaport’ olabilir demişti, sunumu görünce ne demek istediğini daha net anladım.

Sunum için hazırlanan projede Eski Çarşı adeta bir açık hava alışveriş merkezini andırıyordu. Dış cephe yenilemeleri, tepede yarasa tenteler, cadde ortalarında oturma bankları, Gölcüönü Meydanı’nın yenilenmiş yüzü, Kervansaray’ın olduğu alanda Kervansaray’ın gün yüzüne çıkartılıp çarşı ortasına kazandırılacak yeni meydan gerçekten güzel bir çalışmaya imza atılmış.

Gölcüönü’nde Gebze’nin yerli esnafının ürünlerini satabileceği bir gün bile tasarlanmış ki yapılacak düzenlemeyle beraber bu bile ince bir nüans da olsa oraya renk katar diye düşünüyorum

Salonda bulunan muhalefet meclis üyeleri ve esnafların tamamından geçer not aldı proje. Konu hakkında aklına takılan bir şey olan biri varsa da söze ilk olarak hazırlanan proje harika olmuş diyerek başladı ve sonrasında sorusunu yöneltti.

Büyükgöz, hazırlanan projenin eğer her şey yolunda giderse 2021 yılı sonunda ihale etmek istiyoruz dedi. Umarım proje kapsamında her şey yolunda gider ve gerçekten istenildiği gibi yıl sonunda ihale edilip, çalışmalarına başlanır.

Burada değinmek istediğim bir nokta daha var programa katılan esnaf sayısı. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Eski Çarşı’da bulunan tüm esnafa davet yolladıklarını söyledi kürsüde ancak buna rağmen esnaf bazında katılımcı sayısının az olduğunu düşünüyorum.

Bu proje tamamlanırsa Gebze’nin önemli bir kazanımı olur, Gebze’de kentin kalbi olan alan bir cazibe merkezine dönüştürülürse ve güzelleştirilirse geleceğe dair önemli bir adım atılmış olur.

Umarım proje tanıtıldığı ve planlandığı şekilde ilerler, böylelikle Gebze’nin Eski Çarşı’sı için yeni bir dönem resmen başlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum