Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Gebze'nin sağlığı için

19 Şubat 2020 - 10:53

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarını düşündüğünüzde yeme, içme, barınma gibi bir çırpıda akla gelecek şeyleri sıralayabilirsiniz. Vatandaşlar olarak, sağlık hizmetlerinden adı üzerinde ‘Sağlıklı’ bir şekilde faydalanmak da en doğal hakkımız.
**
380 bin kişinin yaşadığı bir ilçede çalışıyoruz, hayatımızı idame ettiriyoruz, gelecek planları kuruyoruz, sosyal çevre oluşturuyoruz, burada kazanıp burada harcamaya çalışıyoruz.
**
Peki en temel haklarımızdan biri olan sağlık hizmetlerinden ne denli faydalanabiliyoruz? Gebze Fatih Devlet Hastanesi, önceki gün çok kötü bir görüntüyle sadece bölge gündemine değil Türkiye’nin de gündemine düştü. Yerelden ulusala birçok gazete ve haber kaynağı, ultrason bölümünde yaşanan randevu problemi dolayısıyla oluşan kuyruğu haber yaptı.
**
Biz de gazetemizde konuyu ‘Bu görüntüler Gebze’nin ayıbı’ başlığı ile verdik. Düşünün özelliklerini saymakla bitiremediğiniz, Türkiye ekonomisine ve ihracatına yön veren, Bilişim Vadisi, TÜBİTAK, Teknoloji Bankası gibi ülkemiz için stratejik birçok kurumu bünyesinde barındıran, ihracatın kalbi olan bir ilçenin devlet hastanesinde bu denli bir kuyruk oluşuyorsa gerçekten ancak ayıp olarak nitelendirilir.
**
Her gittiğimiz yerde, her görüştüğümüz insana Gebze’nin öneminden bahsediyor, Gebze’nin ne denli değerli olduğunu anlatıyoruz. Ancak sağlık gibi en temel ihtiyaçlar listesinde ilk sıralarda yer alan bir konuda da bu denli sıkıntı yaşamak yüzlerimizde acı bir tebessüm yaratıyor.
**
Geçtiğimiz günlerde MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural gazetemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ndeki bir eksikliği bizlere aktarmıştı. Kural, hastane bünyesinde bulunan yenidoğan ünitesinde birçok yerde olmayan cihazlar ve aletler bulunduğunu ancak uzman bir doktorun olmadığından dolayı o bölümün açılamadığını söylemişti.  Bununla birlikte hastanenin açılış sürecinde vatandaşların çektiği çile, sürecin nasıl uzadığı dün gibi akıllarda.
**
Şimdi durup baktığınızda Türkiye’ye yön veren bir bölgeden bahsediyorsunuz fakat ilçenin hastanesinde kadın doğum, radyoloji ve genel cerrahi doktoru gibi eksiklerin yanı sıra temizlik görevlisine bile acil olarak ihtiyaç duyulduğunu öğreniyoruz. Yaşanan görüntüleri haklı olarak CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan da eleştirdi.
**
Gebze’nin iktidar partisinin Kocaeli’ndeki kalesi olduğunu söylemeye gerek bile yok sanırım. Hal böyle olunca en azından Gebze’nin de verdiğinin 10’da birini geri alması gerektiğini en azından sağlık konusunda bu denli problemlerle gündeme gelmemesi gerektiğini düşünüyor insan.
**
Geçtiğimiz hafta yazdığım yazıda işçilere özel bir sağlık merkezi kurulsa ve iş kazalarına karşı önlemler alınsa ya da devlet hastanelerimizde mikrocerrahi gibi branşlar da olsa yazmıştım. Açıkçası önceki gün yaşanan manzarayı görünce bundan önce temel sağlık hizmetlerinin daha sağlıklı bir şekilde hayata geçmesini mi sağlasak?
**
Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne iktidar, muhalefet, belediye, siyaset erkanı, oda temsilcileri, medya hep beraber sahip çıkmalıyız ve eksikliklerini gidermek için, Gebzeli vatandaşların sağlık haklarından en ‘Sağlıklı’ şekilde faydalanmaları için gerekli tüm çabayı göstermemiz gerek.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Murat
    1 yıl önce
    Randevu bulmakta zorluk çekiyoruz. Birçok bölümde doktor sıkıntısı var. 20 günden beri çocuk endokrinolojiye randavu bulmaya çalışıyorum. Hastalar özel hastanelere para saymak zorunda kalıyor.