Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Gebze'nin sokaklarında siyaset hareketliliği

21 Haziran 2021 - 08:46

Tüm Türkiye olarak bir normalleşme sürecinden geçiyoruz ve bu süreçle beraber sadece sosyal yaşantımız, esnaflarımız değil siyasi arena da hareketlenmeye başladı. Yaklaşık 1,5 yıldır içinde bulunduğumuz koronavirüs sürecinde dönem dönem hareketlenen siyaset arenası, uzun süredir Gebze bazında en yoğun günlerini yaşıyor desek yanlış olmaz sanırım. Başkentten, muhalefet sürekli erken seçim çağrısında bulunurken, iktidar ise en erken seçimin 2023’te olacağını söylüyor ancak partilerin ilçe teşkilatları artık özlemden midir yoksa olası bir seçim hazırlığından dolayı mıdır bilinmez yoğun bir siyasi çalışma içerisindeler.

Aşılanmada artan hız, Gebze’de toplumun geniş kesimlerinin aşılanmaya başlamış olmasıyla beraber içinde bulunduğumuz normalleşme takvimi siyasi partilerin elini daha da rahatlatmışa benziyor. Bölgemizdeki AK Parti teşkilatlarının Kocaeli milletvekilleriyle birlikte sahaya inerek çalışmalarına pandemi öncesi takvim kadar olmasa da yoğun bir şekilde devam ettiklerini görüyoruz.

MHP ise Gebze bölgesi başta olmak üzere 120X120 adını verdikleri programlarla sahada muhtarlarla, ilçe protokolüyle, esnaflarla, partililerle bir araya gelmeye devam ediyor ve bu süreç giderek hızlanacak gibi duruyor.

CHP’de ise özellikle son süreçte büyük bir heyecan var çünkü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’da bölgemize gelecek. Bölgede muhtarlar, STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluşacak olan Kılıçdaroğlu, Gebze bölgesinin genel izlenimini takip edecek. Bununla beraber özellikle CHP Gebze, son günlerde mahalle ziyaretlerine hız katmış durumda. İlçe Başkanı Gökhan Orhan öncülüğünde meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri sahaya bir indi pir indi. Her akşam ayrı bir mahallede partililer ve mahalle sakinleriyle bir araya gelen Orhan ve ekibi, Gebze’nin detaylı bir röntgenini çekiyor desek yanlış olmaz.

İYİ Parti’de de CHP’ye benze bir telaş hakim çünkü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ağırlamaya hazırlanıyorlar. Öte yandan meclis üyeleriyle birlikte sorunların ve sıkıntıların takipçisi olan İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Av. Burak Uluköylü’nün çalışmaları takdir görmeye devam ediyor.

Saadet Partisi ise parti içinde yaşanan tartışmaların gölgesinde kalmadan sahada ‘Geçim İttifakı’ diye haykırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen basın toplantısında İl Başkanı Zafer Mutlu çok net bir şekilde ‘genel başkanımızın ve genel merkezin yanındayız’ mesajı verdi ve Kocaeli özelindeki tartışmaların üzerine sünger çekerek, yine tüm gayretlerinin ‘Geçim İttifakı’ üzerine olacağının altını çizdi.

DEVA Gebze’de de yine genel başkan heyecanı hakim. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 29’unda Gebze’ye gelecek ilçe başkanlığının açılışını yapacak ve bunun ardından Gebze’de temaslarda bulunacak. Bununla beraber DEVA’nın kurmayları de Gebze köylerinde tarıma dair planlarını birebir vatandaşlara temas ederek anlatıyor.

Yeniden Refah’ta ise her hafta partinin ayrı bir üst düzey kurmayı Gebze’ye gelerek bir divan toplantısına katılıyor. Sahayı boş bırakmayan partiler arasında yer alan Yeniden Refah’ın çalışmaları da dikkat çeken seviyede.

Genel olarak siyasi kulisler ve siyaset çalışmaları Gebze’de ve bölgede hızlı, yoğun ve günden güne de hızlanarak devam ediyor. Birçok siyasi partinin daha şimdiden sandık görevlilerini belirlediğini bile biliyoruz. Dediğim gibi partilerde olası bir erken seçim hazırlığı mı var yoksa normalleşmeden sonra 1,5 yılın ardından biraz daha rahat program düzenleyebilmenin hevesi mi var bunu bize zaman gösterecek. He bir de bunca siyasi çalışmaya toplumun nasıl yanıt vereceği de merak edilen ayrı konu. Gerçekten toplumun derdi şuan siyasetten öte biraz daha ekonomik. Protokol ve bürokrat yoğunluğu Ankara’yı İstanbul’u aratmayan Gebze’yi ve Gebze’nin siyasetçilerini ilerleyen günlerde nasıl bir takvim bekliyor izleyip göreceğiz.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum