Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Havalar bize sıcaksa bir de canlı dostlarımızı düşünün

16 Temmuz 2021 - 09:49

Mevsimler kaydı, iyiden iyiye havaların dengesi şaştı. Geçen hafta yaşanan yoğun yağışların ardından, bu hafta resmen yandık kavrulduk. Mevsim olarak olması gereken belki bu ama bu kadar değişken havalar hepimizin şirazesini kaydırdı.

Şimdi konuya havadan sudan girmemin sebebine geçeyim ufaktan. Malum bu dünyada sadece insan olarak bizler bulunmuyoruz. Hoş çoğu zaman dünyanın tek sahibi gibi davranıyoruz. Çevremize, yeşile, hayvanlara, suya saygı duymuyoruz.

Bunun sonucunda da neler yaşandığını hep beraber gördük. Marmara kaç aydır pisliğimizi kusmaktan bitap düştü. Şimdi şimdi konunun farkına varıp ortak akılla temizlik çalışmalarına başladık ve kısa vadede de değişimi hep birlikte gözlemliyoruz.

Belediyelerin sokaktaki canlı dostlarımız için yaptıkları çalışmaları takdirle izliyor ve gözlemliyoruz. Bölgemizdeki 4 belediye de hayvanlar için besleme noktaları oluşturuyor.

Gelin Gebze özelinde bakalım gezelim özellikle Eskihisar’daki ve Osmanyılmaz Mahallesi’ndeki beslenme noktaları rezalet durumda. Neden diyecekseniz yıpranma bir şey olduğu yok. Çöp yığıntıları olmuş hayvan beslenme noktaları.

Bunda yine insanlık olarak bizim hatamız var. Diyorum ya ne yeşile ne de hayvanlara saygımız var diye. Bu sıcak havalarda iyiden iyiye etkisini göstermeye başlamışken gelin hep beraber hem yeşilimizi korumak için mücadele edelim, hem de hayvan dostlarımızın daha sağlıkla yaşamasını sağlayalım.

Havalar sıcaksa bir de canlı dostlarımızın neler çektiğini bir düşünün. Biz bu kadar bunalıyorsak, onlar neler yaşıyordur bir kafanızda canlandırın. O yüzden tüm Gebzelilere çağrım var, evinizin önüne bir kap mama bir kap su koymayı ihmal etmeyiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum