Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


İnternet çilesi

05 Şubat 2020 - 10:49

Bilindiği gibi internet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hastane randevumuzu, sinema biletimizi, fatura ödememizi, mesajlaşmayı, sevdiklerimizle konuşmayı vb. yüzlerce konuyu internet üzerinden yapıyoruz.
 
Hatta bunu da yer yer abartıyor, sosyal medyada çok fazla zaman geçiriyor, yakınlarımızla sohbet etmeyi unutuyoruz. Bundan önce bir evin temel ihtiyaçları elektrik, su, doğalgaz ya da yakacak odun kömürken artık buna bir de internet eklendi.
 
2020 yılındayız ve dijital dönüşümün tam da içerisindeyiz. Etrafımızdaki her şey dijitalleşiyor. Çıkması için saatlerce beklediğimiz evraklara tek tuşla ulaşabiliyoruz. İlkokul çağlarımda kütüphaneye gidip ansiklopedilerden araştırma yapmayı çok seven ben ve benim gibi milyonlarca kişi, şimdi aklına takılan bir şey olursa Google’a soruyor.
 
Öyle ki okullar da artık dijital çağa ayak uydurmaya, bünyelerinde robotik kodlama sınıfları açmak için çaba gösteriyor. Sadece okullar değil, firmalar ve odalar bile bünyelerinde bu konuya eğilim gösteriyor ki bunun son örneğine Gebze Ticaret Odası imza attı.
 
Daha internetle alakalı yazılabilecek onlarca şey varken ben bu devirde, bu dönemde yaşadığım bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum. Çayırova’da Özgürlük Mahallesi’nde ikamet ediyorum ve evimde Turkcell Superbox internet kullanıyorum. Bunun sebebi de ADSL bağlantısının verimli olmamasıydı.
 
İlk başlarda çok memnundum en azından internet kullanabiliyorum diyordum fakat son 4 aydır internet hızım 2000’lerin başındaki çevirmeli hat bağlantısı gibi 0,5-0,6 megabit…
 
Defalarca aramama, en az 3-4 kere evime ekip gelmesine rağmen de sorun çözülemiyor. En azından Superbox’ı iptal edeyim, normal eskisi gibi hat üzerinden bağlantıma devam edeyim dedim ancak yıllardır ADSL kullanıcısı olan evimin, ADSL sistemi kapatılmış.
 
Gelin açın dedik, başvuru yaptık ancak Türk Telekom’dan ne gelen var ne de de giden. 2020 yılında biri bana bu kadar teknolojik değişim dönüşümün ortasında 0,5 megabit internet kullanacaksın ve buna da çare bulunmayacak dese güler geçerdim ancak birebir bu durumu yaşıyorum.
 
Çayırova’da bir araştırma yapılsa belki de en eski internet kullanıcı arasında yer alırız ancak ezelden beridir Çayırova’nın internet derdi var. TUİK bildiğiniz üzere dün nüfus verilerini paylaştı ve Çayırova 134 bin 146 kişinin yaşadığı bir yer olmuş. Türkiye’deki birçok ilden fazla insanın yaşadığı bir ilçe 2020’de sağlıklı bir internet altyapısına sahip değil.
 
Hoş internete kadar ne dertler var diyebilirsiniz belki ama devir bilişim devri, devir internet çağı ise yetkili kurumların, belediyenin, Türk Telekom’un bu işe eğilmesi gerek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum