Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


İşçilerimize değer verelim

12 Şubat 2020 - 09:43

Gebze bölgesini anlatmaya başlasak ilk olarak hepimizin aklına sanayi gelir. Bölgemiz o kadar önemli bir yer ki ülke üretiminin kalbi niteliğinde. 

9 tane OSB’yi bünyemizde barındırıyoruz. Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nın toplam nüfusu 774 bin 208. Hele ki iş saatleri düşünüldüğü zaman yaklaşık 2 milyon insan bu bölgede bulunuyor. 

Yani iş gücünün çok yüksek, emeğin ve emekçinin direksiyonda olduğu bir kentten bahsediyoruz. Peki, işçimize ve emekçimize yeteri kadar değer veriyor muyuz?

Dün telefonum çaldı ve bir firma yetkilisi bana işyerinde yaşanan küçük bir kazadan dolayı mikrocerrahi doktoru aradığını ancak bölgedeki devlet hastanelerinde bunu bulamadığını söyledi. 

Bölgemizde Gebze Fatih Devlet Hastanesi, Dilovası Devlet Hastanesi ve Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi var. Çayırova’ya da yakın bir gelecekte devlet hastanesinin inşa edileceği söyleniyor. 

Şimdi durup düşünüyorum, yüzbinlerce emekçinin yaşadığı bir yerde devlet hastanelerinde nasıl mikrocerrahi hizmeti verilmez açıkçası şaşırıyorum. 

Özel hastanelerde bu hizmet veriliyor, iş kazası geçiren ve mikrocerrahi işlem gereken işçilere müdahale ediliyor tabii ki ancak devlet hastaneleri kendi bölgelerinin özellikleri kapsamında donanımlara sahip olsa güzel olmaz mı?

Dış kapının dış mandalı hayatında hiç Gebze’ye gelmemiş birine sorun Gebze dediğinde aklına ne geliyor diye cevabı fabrikalar ve üretim olur. 

Bu kadar üretimin yoğun olduğu bir bölgeye, emeğin bu denli ön planda olduğu bir yerdeki devlet hastanelerinde iş yaralanmalarına ve iş kazalarına müdahale edecek birimler kurulsa hoş olmaz mı?

Sadece devlet hastaneleri de değil, bence işçilerin karşılaşabileceği her durum göz önüne alınıp, analiz edilerek ona göre doktorlar ve uzmanlarla donatılmış, işçilerimize hizmet veren ve OSB’lere yakın bir noktada bir hastane projesi Gebze’ye yakışmaz mı?

Yıllar önce Kocaelispor’un Süper Lig’de mücadele verdiği yıllarda Trabzonspor’la olan karşılaşması için tribünde bulunuyordum. Trabzonspor’u izlemenin verdiği tatlı heyecanın yanı sıra Kocaelispor tribünlerinde bir pankart ilişti gözüme ve hala unutmuyorum. Pankartta, ‘Türkiye’ye bakan Kocaeli, bir Kocaelispor’a bakamadı’ yazıyordu. 

Şimdi konumuzla ne alaka diyebilirsiniz ama şöyle söyleyeyim, Gebze Türkiye’de sanayinin ve teknolojinin kalbi, üretimin ana merkezlerinden birisi. Tabiri caizse Türkiye’ye bakıyor bile denilebilir. Peki biz bu kadar üretimin asıl ana basamağı olan işgücüne yani işçimize ne denli bakıyoruz, ne denli değer veriyoruz?

YORUMLAR

  • 0 Yorum