Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Kılıçdaroğlu'nun bölgemizdeki programından izlenimler

25 Haziran 2021 - 08:57

Bilindiği üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Gebze bölgesinin kanaat önderleri, muhtarları ve STK temsilcileriyle bir araya geldi. Gebze’de son zamanlarda yaşanan siyasi hareketlilik kapsamında, bölgemize ilk genel başkan düzeyindeki ziyaret Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı.

Darıca Hegsagone Otel’de gerçekleşen programa bölgemizin muhtarları, STK temsilcileri ve kanaat önderleri katılım gösterdi ve iyi de bir katılım vardı. Hedefine uygun bir program olduğunu söyleyebilirim.

Programda basına kapalı soru cevap kısmından önce CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun muhtarlar özelinde açıkladığı iki konu dikkatimi çekti. Birincisi belediye meclislerinde mahalle muhtarlarının, mahallelerinde alınacak kararlara yönelik maddelerde söz ve oy yetkisinin olması konusu.

Bence üzerine düşünülebilir hatta gerekli düzenlemelerle uygulamaya da alınabilir. Sonuçta muhtarların meclisleri takip etmeye hakkı var ancak meclis toplantılarında hepimiz biliyoruz ki meclis dışında kimsenin söz hakkı yoktur. Muhtarlar en azından mahallelerindeki konular hakkında görüş bildirebilse güzel olabilir düşüncesindeyim.

Bir diğer konu ise mahalle muhtarlarının, ihtiyaç sahibi mahalle sakinlerine yapılacak yardımlar konusunda daha aktif hale getirilmesi ve yapılacak yardımlar öncesinde mahalle muhtarlarıyla istişare ve yönlendirmeler üzerine yardımların daha efektif olarak ihtiyaç sahiplerine ulaşması konusu. Bence bu da dikkate alınması gereken önemli konulardan biri.

Kılıçdaroğlu, yine konuşmasında Türkiye’de hemen herkesin üzerinde uzlaştığı Kocaeli’nin ülke için önemine değindi ve Kocaeli’ni sanayinin kalbi olarak niteledi. Hepimiz biliyoruz ki Kocaeli, Gebze sanayinin ve teknolojinin kalbi. Bununla beraber Kılıçdaroğlu’nun değindiği bir diğer konu malum bölgedeki her dört insandan üçünün şikayetçi olduğu elektrik ve internet konusu.

Gerçekten hala Kocaeli gibi, Gebze gibi bir yerde elektrik kesintilerinin sıklıkla yaşanması ve içinde yaşadığımız bilgi çağında insanların sağlıklı internet bağlantısı konusunda sıkıntı çekmesi, özellikle sanayinin ve teknolojinin kalbi dediğimiz Gebze’ye Kocaeli’ne hiç yakışmıyor.

Kılıçdaroğlu’nun OSB’lerde teknoloji liseleri kuracağız açıklaması ise ülkedeki gelecek nesli düşündükçe ve şu anki işsizlik rakamlarını göz önüne alnınca toplantı özelinde belki de en çok dikkat ettiğim konuların başında geliyordu. Sanayicilerin nitelikli eleman sıkıntısı çektiği su götürmez bir gerçek. Türkiye’nin her ilinde açılan üniversitelerden sonra oluşan benzer bölümlerden mezun olan ve üniversite diplomasına rağmen işsiz olan birçok gencimiz olduğunu düşünecek olursak, OSB’lerde sanayiyle iç içe direkt meslek edinmeye yönelik kurulacak teknoloji liseleri gelecek nesillerin erken yaşta diledikleri meslekte bilgi ve tecrübe edinmeleri için önemli bir konu. Ki bunun bir örneği de bölgemiz Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi içindeki Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nde var. O proje hayata geçtiğinde ne kadar heyecanlandığımızı biliyoruz. Bunun benzerleri tüm Türkiye’ye yayılsa ve donanımlı eğitimle gençler geleceğe hazırlansa ihtiyaç duyulan nitelikli ara elaman sorununa çözüm bulunabilir orta vadede.

Son olarak değinmek istediğim konu ise salonda herhangi bir parti bayrağının bulunmamış olması. Sonuçta oraya ana muhalefet partisinin genel başkanı geliyor. Hazırlık yapanlar salona CHP bayrağı assalar herhalde kimse pek bir şey demez ama toplumun her kesimini temsil eden muhtarlar, STK’lar ve kanaat önderleriyle gerçekleşen bir programda bütüncül bir anlayış kapsamında, parti bayrağının olmaması ve sadece Türk Bayrağı’nın yer alması önemli bir detaydı. Kılıçdaroğlu’nun bölgemize yaptığı ziyaretten benim dikkatimi çeken bunlardı. Bakalım yapılan ziyaret kapsamında alınan geri dönüşler sonrasında ana muhalefetin bölge özelinde üzerinde duracağı konular neler olacak bekleyip göreceğiz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum