Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Kocaeli normalleşir mi?

23 Şubat 2021 - 09:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Şubat’ta gerçekleşen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuş ve illerin durumuna göre kademeli olarak normalleşeme adımlarının atılacağını açıklamıştı. 

Mart başı itibariyle yürürlüğe girecek olan normalleşme süreci üzerinde nasıl olacak, nasıl işleyecek gibi sorular döndü durdu. Hürriyet Gazetesi'nden Meltem Özgenç'in ise normalleşme takviminin iller bazında belirli kriterler üzerinden yürüyeceğini belirterek, Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz’dan konuya ilişkin bilgiler aldı.

Kayıpmaz ise yaptığı açıklamada tüm Türkiye’nin merak ettiği normalleşme sürecine ilişkin şehirlerin durumunun ortaya konacağı kriterleri şu şekilde sıraladı;

1- İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları;
2- Testte pozitiflik oranları;
3- Yoğun bakım doluluk kapasiteleri ve servislere yeni hasta yatış durumu;
4- İllerdeki aşılama durumu

Bu 4 kriterde iller bazında puanlamalar yapılacak ve geçer not alan şehirde yasaklar hafifletilecek veya kaldırılacak.

Hal böyle olunca herkes kentteki son durumu merak eder oldu. Esnafın gözü kulağı artık çok geçmeden 1 Mart itibari ile tam anlamıyla eski de denmese bile yeni normal diye adlandırılan sürecin içine girebilmek ve biraz olsun nefes alabilimek.

Sadece esnaf değil, bölgemizdeki insanlar da neredeyse 1 yıldır hayatımızın içinde olan koronavirüs sürecinden bıkmış usanmış durumda.

Sağlık Bakanlığı’nın sürekli olarak güncellediği aşılama tablosunda 22 Şubat Pazartesi rakamlarına bakacak olursanız Kocaeli genelinde 136 bin 515 kişiye aşı yapılmış durumda. Bunun 114 bin 466’sı birinci doz, 22 bin 49’u ise ikinci doz. Yani 1 milyon 997 bin 258 bin kişilik nüfusu bulunan Kocaeli’nin yüzde 6’sı aşılanmış gözüküyor. 

Bununla beraber yine baktığınız zaman normalleşme hayaliyle yanıp tutuşan Kocaeli’nde, Vali Seddar Yavuz’un çok dikkat çeken bir açıklaması oldu. Vali Yavuz, “Almış olduğumuz tedbirlere rağmen vaka sayılarında yeni bir artış ile karşı karşıyayız. 1 Mart’ta sınırlamalardan kurtulmak istiyorsak daha fazla dikkatli ve tedbirli olmalıyız. Aksi halde yasakların ve sınırlamaların devamı kaçınılmaz olur” dedi.

Yani Kocaeli’nde bir artış olduğunu ve bu şekilde devam ederse, 1 Mart’ta normalleşmenin hayal olacağını belirtmek istedi.

Herkes çok sıkılmış durumda. Esnaf dertli, vatandaş bunalmış ancak halen daha kısıtlamalı bir şekilde hayatımıza devam etmek istemiyorsak tedbirlere biraz daha özenli yaklaşmalıyız. 

Hafta sonunda ihtiyaçları karşılamak için verilen izni fırsat bilip, Cumartesi gezmesine Pazar gezmesine dönüştürmemeliyiz. 

Bununla beraber sadece mesele vatandaşlarda da bitmiyor. Özellikle Gebze bölgesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında gözle görülür biçimde denetimsizlik hakim. Kimsenin ya maskesiz sokağa çıkmayayım ceza yerim ya da hafta sonu arabayla gitmeyeyim polis çevirir dediği yok. 

Artık empati yapma zamanı geldi. Hepimizin sağlık çalışanı tanıdığı, eşi, dostu var. Hepimizin esnaf arkadaşları var. Bu süreçte en çok yorulan onlar, en çok bunalan onlar. Eğer tedbirlere tam riayet göstermezsek, eğer koronavirüs tedbirlerine denetim ilk zamanlardaki gibi sıkı tutulmazsa, Kocaeli için 1 Mart itibari ile normalleşme hayal olur gibi duruyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum