Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Mermerciler, meclisi gerdi

06 Ağustos 2021 - 10:31

Gebze’nin Ağustos ayı meclisi 3 Ağustos’ta yapıldı. Ben de gazetedeki işlerimi tamamlayıp, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’de zaten COVİD-19’a yakalandı, çok yoğun gündemli bir meclis olmaz herhalde uzun da sürmez diyerek yola koyuldum.

Ancak herhalde son dönemlerin en ilginç meclis toplantısı oldu. Gündemin 7’inci maddesinde gelen 1/1000 ölçekli uygulama imar planı hükümlerine ilişkin değişiklik ile imar komisyonu raporu düzenlemesi üzerine mecliste yoğun bir tartışma yaşandı.

Muhalefet meclis üyeleri düzenlemeyle beraber gelen ve Mermerciler’e avantaj sağlayacaklarını düşündükleri düzenleme üzerine yoğun itirazlarda bulundu. Bilindiği gibi Mermerciler Fuar Alanı uzun yıllardır Gebze’de tartışılan mahkemelik olmuş bir konu.

Gelen düzenleme maddesinin Mermercilere avantaj sağlayacağını, alanda arsası bulunan üçüncü şahıs kişilerin mülkiyet hakkını dezavantajlı duruma getireceğini savundular ve dikkat çeken nokta bu maddeyi geçirmekte acelecilik edilmesine itirazları oldu. Muhalefetin tepkisini ortaya koyduğu nokta, bu düzenlemeyi bize Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz önümüzdeki ay anlatsın yönünde oldu.

Muhalefetin sert itirazlarına rağmen, AK Partili meclis üyelerinden bir açıklama ve beyan gelmemesi, konu hakkında sadece açıklamanın Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Burkut’tan gelmesi de dikkat çeken ayrı bir noktaydı.

Madde oy çokluğu ile geçince ise meclisteki asıl olaylar başladı. Muhalefet meclisi alkışlı protesto ve ‘Görevinizi yaptınız helal olsun, Gebze’yi sattınız, Gebze’nin ormanlarını sattınız’ diyerek terk etti.

Bu madde ve düzenleme üzerinden daha çok tartışmalar süreceği kanaatindeyim. Bu tartışmaların tek mecliste bitmeyeceğini ve önümüzdeki aya taşınacağını varsayarsak, bundan sonra Gebze meclisinde mermerciler üzerinden ne gibi gündem oluşacak bekleyip göreceğiz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum