Reklam
Reklam
Semih Bodur

Semih Bodur


Türk Metal Sendikası'ndan bir ilk

20 Eylül 2021 - 09:02

Bu yazımın başlığı biraz haber başlığı gibi oldu ancak sanırım konuyu tam da özetleyen durum bu. Türkiye genelinde 215 binden fazla üyesi bulunan Türk Metal Sendikası, 17-18 Eylül tarihleri arasında Yerel Medya Kurultayı düzenledi. Sendikanın örgütlü olduğu birçok ilden meslektaşımızla Büyük Anadolu Didim Resort Otel’de Türk Metal Sendikası’nın misafiri olduk.

İlk defa bir sendika hem sendikal faaliyetleri anlatmak, hem de gün geçtikçe daha ciddi sorunlarla boğuşan yerel basının sıkıntılarını enine boyuna konuşmak için basının temsilcileriyle bir araya geldi. Gazetemizi temsilen ben de bu etkinliğe katılan şanslı meslektaşlarım arasında yer aldım. Mesleğin zorlukları, yapılabilecek çözümler, alanında uzman konuşmacılar, meslekte duayen sıfatını almış büyüklerimiz, sahada beraber çalıştığımız muhabir dostlarımız, sendikanın önde gelen isimleri, akademisyenler ve STK temsilcileri iki gün boyunca enine boyuna sendikacılığı, toplu iş sözleşmesi süreçlerini ve yerel medyayı konuştuk.

TÜRK İŞ Genel Sekreteri/Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yaptığı konuşmada emekçiye ulaşma konusunda yerel basının ne denli güçlü olduğunu gördüklerini ve bundan dolayı da bu kurultayı gelenek haline getirerek, basın mensuplarıyla ilerleyen yıllarda da bir araya gelmek istediklerini dile getirdi.

Kavlak’ın yerel basın özelinde yaptığı vurgunun çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Günümüzde ana akım medyada belki de hemen hemen hiç sendika haberi veya hakkını arayan işçilerin mücadelelerini görmezken, içinde bulunduğumuz zamanımızı ve emeğimizi harcadığımız bu sektörün, Türkiye’nin üye sayısı olarak en büyük sendikası tarafından fark edilip ve bunun üzerine de böyle anlamlı bir buluşma gerçekleştirilmesi çok özeldi.

Manisa’dan, İzmir’den, Kırıkkale’den, Bursa’dan, bizler Kocaeli’nden ve daha adını unuttuğum birçok ilden gelen basın mensuplarının hepsinin derdinin ortak olduğunu gördük. Herkes meslekteki düşen kaliteden, alışılagelen rahatlık durumundan, mantar gibi türeyen internet sitelerinden, yaşanan ekonomik sıkıntılardan, çalışma koşullarından, yoğun iş yükünden, meslekte yaşanan baskı durumundan ve buna benzer birçok konudan şikayetçi.

Sorunların bu denli ortak olduğu bir sektörde, çözüm için de ortak mücadele gerekliliği su götürmez bir gerçek. Hal böyle olunca da bu kurultayın anlamı ve önemi bir kat daha arttı. Kurultayda ortaya çıkan fikirler ve çözüm önerilerinin, geleceğe dönük bir şeyleri değiştirebileceği kanaatindeyim.

Ayrıca, organizasyondaki her detayın kusursuz derecede olması de bir başka alkış konusu. Buradan başta Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ve ekibi olmak üzere, Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız’a, davetleri için Türk Metal Sendikası Gebze Dilovası Şube Başkanı İsmail Çiçek’e, bizi orada mükemmel bir şekilde ağırlayan Türk Metal Sendikası ekibine, otel emekçilerine ve unuttuğum tüm herkese teşekkürü borç bilirim. Yapılan bu kurultayın, hem sendikacılık çalışmaları açısından hem de yerel basının sorunları açısından umut dolu bir geleceğe açılan kapı olması ümidiyle…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum