Emrah Erdoğan

Emrah Erdoğan


Biz ne zaman akıllanacağız?

14 Ekim 2020 - 15:07

‘Yasaklar çiğnenmek içindir’ diye halk arasında kullanılan bir söz var. Bu söz sanki Gebze’ye özgü bir şey. Bildiğiniz üzere koronavirüs ile ilgili önlemler dizisi devam ediyor. Hem de çok yoğun bir şekilde. Ancak Gebze genelinde, tedbirleri önemsememe anlamında ciddi sıkıntılar var. Özellikle düğünlerde. En son yayınlanan genelgede, “Düğün yapılacak mekanlarda, gelin damat hariç, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacak” ibaresi yer almıştı. Televizyonlardan izliyoruz. Daha çok sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığı düğünler vaka sayısını çoğaltıyor. Bununla ilgili birçok sizde okumuşsunuzdur.
Hal böyleyken Gebze’de bazı düğünlerde yaşanan tablo korkutuyor.
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım, Gebze’de çekilmiş bir düğünü gösterdi. Maşallah; davullar, zurnalar gırla…
Oynayan oynayana…
Gebze’de düğünler ana baba günü.
Korona bu şekilde biter mi?
Bir yandan hayat devam ederken bir yandan da korona sayısı artıyor. Tanı testi pozitif çıkanlar ortada cirit atıyor.
Bunun içinde serbest çalışan var.
Fabrika işçisi var.
Öğrenci var.
Var da var.
Tanı testi pozitif çıkan bir de çalıştığı kurumda mesai arkadaşlarına bilerek bulaştırıyor veya temas ediyor. Bu da o kişilerin 14 gün karantina alınmasını sağlıyor.
Bu nasıl bir aymazlık!
Bu nasıl bir düşünce!
İnsan pes diyor.
Türkiye’nin koronadaki imtihanı devam ediyor.  Güneydoğu’daki artış önlenemiyor. İstanbul ve Ankara çok yoğun. Akdeniz ve Ege koronavirüs ile mücadelede biraz daha iyiler.
Gebze’de de eskiye göre vaka sayısında azalma mevcut.
Bildiğiniz gibi yüz yüze eğitimde ikinci aşama başladı ve 5 sınıf okullarına kavuştu. Artık daha da dikkat etmeliyiz.  Ülkemiz ve Gebze tekrar yasaklarla tanışmamalı. Şu süreçte ekonomimiz ciddi zarar gördü, hayat daha da pahalılaştı. Ülke olarak toparlanmalıyız. Artık bu belalı salgın ile mücadelede kazanan Türkiye olmalı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum