• Reklam
Reklam
Reklam
Emrah Erdoğan

Emrah Erdoğan


Polis Haftası

08 Nisan 2021 - 10:05

Polis, kamu düzenini ve vatandaşın canı, malı ve temel hak ve özgürlüklerini korumakla görevli, yasa uygulayıcı kamu görevlisidir. 

Google'a ‘polis’ yazınca karşınıza yukarıdaki ifade çıkıyor.
Benim için ‘polis’ kelimesi, bu ifadelerden daha fazlasıdır.

Malumunuz,  sağlıkçılarla birlikte koronavirüs ile mücadelede ön safta yer alan polisler, sokağa çıkma kısıtlamalarında gece gündüz bizler için nöbetteler.
Ve çok sayıda polis memuru bu illet salgına yenik düşerek vefat etti.
Allah mekanlarını cennet eylesin.

Evet, sevgili okurlar.  İçinde bulunduğumuz haftanın Polis Haftası olması sebebiyle bugünkü köşem ‘polis’ konulu. Polis Haftası, Türk Polis Teşkilatı’nın kurulduğu 10 Nisan’ı içinde barındıran 6 - 12 Nisan tarihleri arasında kutlanır.

Polisler toplumun güvenliğini ve toplumsal huzurunu sağlamakla görevli polislerimiz vicdanı olmayanların karşısında duran kanun adamlarıdır. Osmanlı İmparatorluğunda asayişi zabıta sağlıyordu. 10 Nisan 1845 tarihinde ıslahat çalışmaları kapsamında polis teşkilatı kurulmuştur. İlk kurulan polis teşkilatı o zamanın başkenti İstanbul’un güvenliğini sağlamak üzere kurulmuş ve daha sonra teşkilat diğer bölgelerde de örgütlenmiştir. 

İşlev itibariyle polis, kolluk kuvvetidir, asayişi sağlar, halkın huzurunu temin etmekle görevlidir. Aynı zamanda polis yardıma ihtiyacı olanın yardımına yetişir. Suçluları yakalar, nümayişleri kontrol altında tutar ve taşkınlıkları engeller.

Polis sıradan anlarda adeta görünmez halde olan, her hangi bir sorun anında ise hemen yardıma koşan bir yapıya sahiptir. Polislerimiz, yaşlı, kadın, çocuk ve engellilere devletin şefkatli yüzünü gösterirken, kanuna karşı koyanlara, insanlığa karşı suç işleyenlere de devletin sert yüzünü gösterir.

Polis, halk için bir güvence kaynağıdır. Kapkaç, hırsızlık, cinayet, dolandırıcılık veya başka suçlarda kolaylıkla müracaat edilebilen mercidir. Suçluları aramada duyarsız kalmaz, mağdur olana bürokrasi engelleri koymaz. Çünkü onlar halkın değil suçluların korkması gereken kanun adamlarıdır. Sadece suç işlenince değil suç işlenmesini önlemek için de çalışırlar.
Bu anlayış doğrultusunda, tüm emniyet mensuplarının üstlendikleri bu kutsal görevi, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve milletimizin geleceği için en başarılı ve en verimli bir şekilde yerine getirmeye devam edeceklerine olan inancım tamdır.

Bu vesileyle fedakar emniyet teşkilatımızın 176.  yılını kutluyor, görevlerini kahramanca yerine getirirken şehit olan polislerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizden hayatta olanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum.  Görevleri başındaki polislerimize bu zor görevleri esnasındaki desteklerinden dolayı değerli eş ve çocuklarına teşekkür ediyor, tüm polislerimize selam ve sevgilerimle başarı dileklerimi sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum