Reklam
Reklam
Adem Demirel

Adem Demirel


Dünya

10 Mart 2021 - 09:28

Bu haftaki yazımda ‘Dünya’yı konu edineceğim inşallah. Başarı Allah’tandır.
Cahit Zarifoğlu şöyle tarif eder dünyayı; “Burası dünya ne çok kıymetlendirdik. Oysa bir tarla idi, ekip biçip gidecektik.”

İbni Mes’ud demiştir ki; “Dünya; olmayanların yurdudur. Malı olmayanın malıdır. Dünyalığı ancak aklı olmayan toplar.”

İbni Ebi’d- Dünya’nın zikrettiğine göre, Hasan’ı Basri, Ömer Bin Abdülaziz’e şöyle bir mektup yazmıştır; “Bundan sonra bilmiş ol ki, dünya ikamet yeri değil, göçmek yeridir. Adem (A.S) ukubet (ceza, işkence, imtihan) için buraya indirilmiştir. Ey müminlerin emiri dünyadan sakın, dünyadan azık almak onu terk etmektir. Dünyada zenginlik, dünyanın fakirliğidir. Her an insanları helak ermektedir. Dünyayı aziz tutan zelil olur. Dünyalık peşinde olan fakir düşer. Dünya bir zehir gibidir. Bilmeyen onu yerde helak olur.

Sen dünyada yarasını tedavi etmek için, ilaç kullanan gibi ol. Hilekar, aldatıcı ve zalim olan bu dünyadan sakın. Dünya boyalı duvaklı bir gelin gibi gözlerin kendisine çevrilmesini, gönülleri kendisine çekmesini ve insanları kendisine aşık etmesini bilen bir hilebazdır. Dünya, evlenmiş olduğu kocaların hepsini öldürmüştür. Yeni evleneceklerde öldürülmüş olanlardan ibret almazlar. Kimse kimseyi ikaz etmez. Dünyaya aşık olanlardan bazıları maksadına ulaşır, aldanır, azar ve ahireti unutur. Bütün meşgalesi dünya olur.

Onun bolluğu bela ile karışıktır. Dünyanın devamı yoktur. Zevale mahkumdur. Neşesi üzüntüsü ile karışıktır. Giden gelmez, geleceğin ne olduğu da bilinmez. Ona göre davranmalısın. Umutları yalan, emelleri boştur. Aklı başında olan insan her an tehlikede olduğunun farkına varır. Eğer dünyayı yaratan Allah’ü Teala onun bu tehlikelerini haber vermeseydi bizzat kişi kendisi (dünya) hal ve hareketleriyle insanları uyandırır ve gaflettekilere tembih ederdi. Halbuki bizzat Allah’ü Teala dünya ile ilgili bizlere öğütler vermiştir. Dünyanın bütün hazineleri ve anahtarları Resulullah (SAV)’a arz edildiği halde, Resulullah (SAV) onu kabul etmemiştir.
    
Öyleyse; dünya uykuya benzer. Uykuda yaşamak rüya iledir. Ölüm ise uyanmaktır. Güzel bir yaşantıyla yaşamak, güzel bir ölümle uyanmak dileğiyle.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum