Reklam
Reklam
Adem Demirel

Adem Demirel


Namaz

31 Mart 2021 - 09:20

Bilmem hiç dikkatinizi çekti mi sevgili okurlarım.  Huşu içerisinde kendisinden geçmiş bir vaziyette namaz kılan bir mümini seyretmek, dünyayı uzaydan seyretmekten hem daha güzel hem daha heyecan vericidir.

Hem de seyreden kişinin tüylerini diken diken eder. Namazı yalnızca kalıbına değil, kalbine de kıldıran bir müminin namazı, insanı bambaşka bir dünyaya bambaşka bir aleme taşır.  Kendisiyle yüzleşir. Hataları karşısında kulun yetersizliğini anlaması, verilen bunca nimetlere karşı kulun acziyeti bakımından namaz bir varoluş simgesidir.

Bu varoluş simgesi, kulun Rabbiyle barışık olmasını sağlar.  Kendi acziyetini kabul eder ve tıpkı Hz Davut (A.S) gibi insanı öz benliğine indirir ve içindeki İman ırmağından fışkıran bir bal gibi, tıpkı içinde bir volkan barındıran bir dağ gibi kişi rabbiyle buluşturur. Tüm benliğiyle tüm hücreleriyle kendi acziyetini dile getirir ve dün geçmişimize, bugün bizlere, yarın ise geleceğimize ışık tutar.

Öyle dua eder Hz Davut (A.S) “Allah’ım ben senin aciz bir kulunum. Senin verdiğin hava olmasa ben bir hiçim.  Senin verdiğin rızkı olmasa ben bir hiçim “ der ve rabbimizin nimetlerini güç yetirebildiği kadar sayar. Rabbine acziyetini bildirir. Ne güzel bir dua; öyle değil mi? Bu gün insanlık bu hiçlikten habersiz yaşıyor. 

Öyleyse namaz bir farkındalık eylemidir.  İçerisinde dualar barındırır.  Öyleyse namaz kul İçin hem yol, hem yolcu, hem de menzildir. Kıldığı namazla özdeşleşen, kendisini namaza tam veren müminde hem yoldur,  hem yolcu, hem de menzil olur.  Ona bakan sadece onu değil. Hem yolu, hem de menzili görür. 

Bugün modern insanlık namazla bağlarını koparınca anlamsızlığın girdabına girmiş. Bala konmuş bir sinek gibi bocalamaktadır. Namazsızlık “anlamsızlıktır” Namaz aşktır. Anlamsızlığın zıddı aşktır. Hayatına aşkıyla anlam katmayan insanlık İçin dünya anlamsızlaşır. Hayat anlamsızdır. Ölüm anlamsızdır. Doğum anlamsızdır. Mekan anlamsızdır. Madde anlamsızdır. Mana anlamsızdır. Kendisi anlamsızdır.  Anlam ise “ Allah’ı bulmaktır” Namaz ise hayata anlam katan en kestirme ve en sağlıklı yoldur.
Ne mutlu namazda anlamı bulanlara. Anlamı kavrayabilenlere…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum