Reklam
Reklam
Dr. Yavuz Örnek

Dr. Yavuz Örnek

Akademisyen gözü

Avrupa'daki olayların perde arkası

08 Şubat 2021 - 09:43

Bu olaylar hakkında üç ihtimal vardır. Birincisi normal bir ayaklanma. Avrupa’da hayat eve sığmadı. Eğlenceye düşkün Avrupalının evde canı sıkıldı. Salgının abartıldığını düşünmeye başladı. Büyük özgürlüğe sahip gençlik bunu kullanarak sokağa çıktı. Bu tahmin köyün görünen kısmıdır veya bize gösterilen kısmı.

İkinci bir sebep. Avrupa’da bugüne kadar büyük çapta sokak olayları pek olmamıştır. Devlet güvenlik güçleri bu gibi olaylar konusunda tecrübesizdir. Ayaklanan halka karşı tecrübesiz olan devletler güvenlik güçlerini bu olayları kullanarak eğitiyor. Gençleri organize edip sokağa salan da devletlerin güvenlik güçleridir. Peki, buna niçin ihtiyaç duyuluyor. Yakın gelecekte Avrupa’da büyük değişimler, dönüşümler yaşanabilir. Ona hazırlık yapıyorlar.

Üçüncü sebep çok ilginç ve çok önemli bir sebeptir. Hanedanların yönettiği Çar Rusya, Alman, Fransız ve Osmanlı imparatorluğunu yıkan İngiltere’dir. Çünkü güçlü hanedanlar kolay kolay kontrol edilemez. Onlar İngiltere’nin en büyük rakibi idiler. İspanya’da krallığı niçin yıkamadılar veya yıkmak mı istemediler bilmiyorum. Bir Mısır kralı şöyle demişti. Dünyaya beş kral vardır. Dördü oyun kâğıtlarındaki kral ve İngiliz kralı.

Bu olaylar Avrupa’daki on krallığın sonu olabilir. Bunun tam aksine Avrupa’daki devletler kontrol edilemeyen olaylar sonucu güçlü hanedanların ortaya çıkması ile tekrar krallığa dönüşebilir veya dönüştürülebilir. Avrupa çok milliyetçi ırkları barındıran bir kıtadır. O hale gelir ki birbirlerine girmeleri için bir kıvılcım yeterlidir. Krallar siyasilerden çok daha fazla milliyetçi oldukları için krallığa dönüşmüş Avrupa kolaylıkla birbirine girer. ABD bugün hanedanla yönetilse idi çok daha fazla tehlikeli olabilirdi. İngiliz krallığı biterdi. İngiltere’nin eyalet valileri ile yönettiği Avustralya, Kanada ve diğer yirmi kadar devleti ABD yönetirdi.

Bu salgının siyasi bir boyutunun olduğuna inanıyorum. Tabi ki ekonomik boyutu da vardır. Ancak siyasi hesaplarda ekonomi ikinci sırada kalır. Lider ülkelerin paraya, toprağa ihtiyacı yoktur. Başka bazı planları vardır. Kanaatimce İngiltere yeniden daha fazla güç kazanacaktır. Avrupa İngiliz milletler topluluğunun bir parçası olabilir. Size samimiyetimle şunu ifade edeyim ki kanallarda altın, dolar yükselecek, elektrikler kesilecek gibi açıklamalar belki yakın gelecekte dünyada vuku bulacak olayların, dönüşümlerin yanında bir hiçtir. 2020 bütün dünyada büyük değişimlerin miladıdır.

Benzer değişimler iki dünya savaşı ile yapıldı. Bu savaşsız yapılan bir dönüşümdür. Belki savaşlar da olacaktır ama atom silahları birilerini ürkütüyor olabilir. Bir devlet bütün dünyaya atom bombalarını atar ve kendisi de yer ve biter. Bunu o devlet bilir. Kişilerin intiharı olduğu gibi devletlerin de intiharı vardır. Ya yaşarım, ya öldürebildiğim kadar öldürür ve ölürüm. Sonuç olarak özellikle Avrupa’da büyük değişimlerin olması mümkündür. Bu değişimler yıllar sonraki olaylar için bir hazırlık olabilir.
Uzun yaşayan devletleri üç planı vardır. Günlük, orta vade ve uzun dönemdir. Avrupa’daki olaylar günlük değildir. Orta ve uzun vadeli planların hazırlığıdır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum