Reklam
Reklam
İrfan Tatlı

İrfan Tatlı


"Bizi kim beğenecek?"

03 Eylül 2021 - 09:03

Bu haftaki yazımızın ana başlığı Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen Hocamızın kaleme aldığı hisseli kıssalarla okurlarını hikmet dolu bir ufuk turuna çıkaran kitaba ait.

Kütüphanemizde bulunmasını tavsiye ettiğim bu kitap her yaştan okurun dünya hayatıyla ilgili aklına takılan soruları hikayelerle açıklıyor.

Hocamız önce kıssayı anlatıyor, sonrada o kıssayı anlamaya matuf ayetler, hadisler ve Kelam-ı Kibar’dan seçkin örnekler sunuyor.

İnsan bu kitabın sayfaları arasında seyr-ü sefer ederken “Kıssadan hisse aldım, o halde zenginim” demekten kendini alamıyor.

Hayatımızda kıssaların yeri ve değeri çok büyüktür. Mesleği ve meşrebi ne olursa olsun bütün edipler ve hatipler için kıssalar son derece önemlidir. Muhatap kitleye verilecek mesajın en etkili yollarının başında gelir kıssalar.

Rabbimiz biz kullarına nice ibretli ve hikmetli kıssalar anlatır. Rahmet elçisi sevgili Peygamberimiz (S.A.V)’in bize anlattığı kıssalar, üzerinde tefekkür edebilenler için altın hisseler sunar.

Kur’an-ı Kerim’den kıssalar, peygamber ve sahabe hayatından kesitler, tarihi şahsiyetlerden nükte ve latifeler ve hayatın içinden hatıralarla hayli zengin bir muhtevada kaleme alınmış.

Kitap tanıtımı mahiyesindeki bu yazımızda hocamızın aktardığı bir kıssa ile hissemizden nasiplenelim inşallah

“Keşke açlık da bulaşıcı olsaydı” dedi delikanlı.

“Neden” diye soran gazeteciye şöyle dedi;

“O zaman belki anlardı yediğinden fazlasını çöpe atanlar, açın halinden.

Belki anlardı asgari ücretin iki katını bir öğün yemeğe harcayanlar çok görmezdi verdiğini.

Harcamayı bilsin, yetinmeyi bilsin” demezdi belki.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum