Reklam
Reklam
İrfan Tatlı

İrfan Tatlı


Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Aşevi'nde Ramazan hizmetleri

16 Nisan 2021 - 09:30

Ramazan ayı, insanlara hidayet rehberi Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ve içerisinde Kadir Gecesi’nin bulunduğu manevi feyizlerin coştuğu mübarek bir aydır.

Muhtaçların gözlerinde, en çok Ramazan'ın teşrifiyle ümit ışığı parlar. Zira zekât, fitre ve sadaka gibi mali ibadetler, tebessümü unutmuş nice yüzleri, bilhassa bu ayda sürura kavuşturur.

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- salih amellerin diğer zamanlara göre çok daha faziletli olduğu Ramazanda, bütün ibadet ve hayırlarını artırır, Rabbiyle doyumsuz bir mülâkat iklimine girerdi.

Nitekim İbn-i Abbas -radıyallahu anh- şöyle der:

“Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- insanların en cömerdi idi. O’nun en cömert olduğu zamanlar da Ramazanda Cebrail aleyihsselamın, kendisiyle buluştuğu vakitlerdi.

Cebrail aleyhisselam, Ramazanın her gecesinde Peygamber Efendimizle buluşur, (karşılıklı) Kur’an okurlardı.  Bu sebeple Rasulullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Cebrail ile buluştuğunda, hiçbir engel tanımadan esen rahmet rüzgarlarından daha cömert davranırdı.” (Buhârî, Bed’ü’l-Vahy 5, 6, Savm 7)

Efendimiz fakir müminlerin de bayrama huzurla girebilmeleri için, fitrelerin bayramdan önce verilmesini istemiş; “Onları bu (bayram) gününde aç dolaşmaktan kurtarınız!” buyurmuştur.
(İbn-i Sa’d, I, 248)

Allah Resulü bu aydaki infak heyecanını, Oʼnun ümmeti olarak bizler de imkânımız ölçüsünde yaşamalıyız. “Malda, zekâttan başka da hak vardır.” hakikati mucibince, maldan cömertliğin asgari ölçüsü olan zekatların dışında da infak etmeyi, bu ayda müstesna bir fırsat bilmeliyiz.

Malum hastalıktan sebep geçen sene ramazan ayında olduğu gibi bu senede paket servisi olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza iftar sevinci yaşatma gayreti içerisinde olunmaktadır. Her gün aralıksız olarak Gebze Bölgesi’nde bulunan, yemek yapabilme vasfına haiz olmayan tüm ihtiyaç sahiplerine yemek ikramında bulunulmaktadır.

Yaşlı, COVİD-19 hastası ve geçici süre ile de olsa yemek yapma imkanı bulunmayan komşularımızın bu ihtiyaçları günlük olarak Çoban Mustafa Paşa aşevi tarafından evlerine servis edilmektedir. Senenin her günü olduğu gibi Ramazan Ayında da iftar sevincine sizleri de bu hayır kervanına ortak olmaya davet ediyoruz;

Rabbimizden vermiş olduğu nimetlere her daim şükretmek vesilesiyle bizlere ihsan ettiği nimetlerin bereketlenerek ziyadeleşmesini, her türlü hastalıktan sıkıntıdan bu Ramazan-ı Şerif vesilesiyle kurtulmayı niyaz ediyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum