İrfan Tatlı

İrfan Tatlı


Vakıf insan; Çoban Mustafa Paşa

14 Mayıs 2020 - 15:07 - Güncelleme: 14 Mayıs 2020 - 15:10

Değerli Gebze Yenigün okurlarımız, Allah Resulünün tarif buyurdukları Ramazan'ı Şerif'in son on günündeki ateşten azad olma, itikâf günleri ve leyle-i kadri işaret buyurdukları geceleri idrak ediyoruz, Mevla bu günler hürmetine cümlemizi hıfz-ı himayesinde muhafaza buyursun.
 
Bu yazımızda 11-17 Mayıs Vakıflar haftası vesilesiyle sizlere, Gebze’ye İslam'ın mührünü vuran, vakıf insan Çoban Mustafa Paşa Hz'den bahsetmek istiyorum.
 
Öncelikle vakıf, yaratandan ötürü yaratılanlara merhamet, şefkat ve sevginin müesseseleşmiş şeklidir. Vakıf hizmetlerinin temelinde Sevgili Peygamber Efendimizin (S.A.V) "İnsan öldükten sonra amel defteri kapanır. Ancak sadaka-i cariye, istifade edilen bir ilim ve hayırlı bir evlat bırakan kişinin defteri kapanmaz." Hadis-i Şerifi gelmektedir. Sadaka-i cariye (hayırlı devam eden bir iyilik) bırakmayı Müslümanlar çok önemsemişler ve öldükten sonra amel defterinin kapanmaması için bir vakıf eseri bırakmaya gayret etmişlerdir.
 
İslam tarihi bilhassa, Osmanlı devleti dönemi, vakıf medeniyetimizin zirve yaptığı eşi bulunmaz, zarafet, muhabbet ve hizmet örnekleri ile doludur.
 
Gebze de bulunan ve şehre kimliğini veren Çoban Mustafa Paşa Külliyesi de bu inançla imar edilmiş güzel bir vakıf eseridir. Bu güne kadar binlerce insanın yetişmesine sebep olmuş vakıf eserler imar Çoban Mustafa Paşa sadece Gebze’de değil, Eskişehir, Cezayir, Mısır, Balkanlar ve İstanbul’da onlarca vakfı olan bir Osmanlı devlet adamıdır.
 
Mustafa Paşa Bosnalı bir devşirme olduğundan “Boşnak”, Yavuz Sultan Selim’in kızı Hafsa Sultan ile evliliğinden mütevellit “Damat”, lakabı ile anılır. 1529 yılında vefat eden Çoban Mustafa Paşa, Anadolu’dan doğu istikametine uzanan büyük sefer yolunun üzerinde bulunan menzil noktasındaki Gebze’de yaptırdığı külliyedeki türbesinde metfundur.
 
Çoban Mustafa Paşa Hz'nin Gebze'de yaptırdığı ve Osmanlı Devleti döneminde yoksullara yardım amacıyla imar edilmiş olan imarethanesinden (aşevi) tarih boyunca yolcular, misafirler ihtiyaç sahipleri nasiplenmiş ve bugünde İmaret hizmeti Çoban Mustafa Paşa Vakfı vesilesiyle yürütülmeye devam etmektedir.
 
Bu vesilesiyle; Vakıf İnsan Çoban Mustafa Paşa Hazretleri Başta olmak üzere, hiçbir karşılık beklemeden hayır yapmak sevdasıyla yarışmış ecdadımızı rahmetle ve minnetle yâd ediyor, bugün de aynı aşkla, şefkatle iyilik etmeye gönül vermiş tüm vakıf dostlarının sorumluluk bilinci ile vakıf medeniyeti yolunda daim ve kaim olmaları niyazı ile.
 
"Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye uzaktan sorarlar.
Onlar şöyle cevap verirler:
"Biz namaz kılanlardan değildik;
Yoksulu doyurmuyorduk;"
 
(Muddessir 42-43-44)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum