Reklam
Reklam
Adem Demirel

Adem Demirel


Merhamet

26 Mayıs 2021 - 09:34

Bilmem duydunuz mu?  Şöyle güzel bir söz gezer halk arasında “ yerdekilere merhamet edin ki, göktekilerde size merhamet etsin” ne kadar anlamlı bir söz. İnsanın ufkunu açan, insanın insan olduğunun farkına varması İçin anlamlı bir söz.

Yerdekiler; bunlar yerdeki karıncadan başlar, bitkiler, ağaçlar, yeşillikler, insanlar ve daha neler neler gelirse aklımıza hepsine birden merhamet etmek, acımak, acıtmamak, acıtacak duruma getirmemek. Bu günün insanı, bu gün merhamet duygusunu kaybetmiştir. Kaybetmeyenler ise çok azınlıkta kalmıştır. Bu merhamet duygu ve düşünce sayesinde kişi daha kendisini “Özgür” zannediyor.

Merhametin bir bütün olarak kıyılarımızdan çekildiğinin Farkına varıyorum. Hatta dindarlarda daha merhametsiz olmaya başladı. İnsanın dinle olan ilgisi, “dinin” kişiyi terbiye etmesini bekler.  Ama bu terbiye kalkmış. Dindarlık bu gün bir görüntüden ibaret olmaya başladığı zaman kişi merhametsiz, gergin, asabi, öfkeli bir dindarlık boy veriyor her tarafta. 

Dine inanan kişilerin bunlara dikkat etmesi gerekir. Her türlü kadim inancın, her türlü kadim öğretinin insanın ruhuna, yüreğine, hal ve hareketlerine inancın getirdiği güzellik merhamet, rıfk vermesi lazım gelir. Bu rıfk, bu yumuşaklık ve bu merhameti göremediysek kendimizin inanç ilişkimize bir bakmamız lazım.  Eğer bu inancımızı kendi nefsimize kendi egomuza göre eğip büküyorsak orada bir nefsin ve egonun galibiyetinden bahsedebiliriz. 

İnancın galibiyetinden değil “bana rahmet olarak gönderilen, bütün insanlığa rahmet olarak gönderilmiştir” Niye onu kendi üzerimde tanımlayayım ki. Niye başka bir insana karşı üstünlük kurmama vesile olsun ki. Bilakis başka insanları daha iyi anlamak,  onlara daha merhametli, daha sevgi ve empatiyle yaklaşmama vesile olmuşsa onu(inancı) dahada içselleştirmişimdir demektir. 

Dine ideolojik bir enstrüman olarak baktığımız zaman, onun insanın ruhuna karıştırdığı intibayı güzelliği görmezden gelemeyiz.  Maneviyat manevi arayışlar insanın ruhuna meleklerle beraber hatta meleklerden daha üstün olarak saygınlaştıran, erdemleştiren bir güzelliğe ulaştırır.

Merhamet öncelikle bir başka insanı dinlenmeye değerli görmek, saygıya değer olduğunu, öncelenmeye değer olduğunu teslim etmemizle başlar. Bu başka insan ve başka varlıklarda olabilir. Ne mutlu böyle merhamet sahibi olanlara olabilenlere.

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Zeynep Demirel
  3 ay önce
  Ne kadar anlamlı ve güzel bir yazı olmuş düşüncenize aklınıza fikrinize sağlık...
 • Zeynep Demirel
  3 ay önce
  Çok güzel anlamlı bir yazı olmuş Tebrik ederim Sevgili Babacığım